Novela o ochraně přírody do měsíce

Ministr životního prostředí Richard Brabec slíbil, že vládě do měsíce předloží novelu o ochraně přírody, která by v zákoně vymezila pravidla pro Národní park Šumava, stejně jako pro další tři národní parky. Předloha by měla představovat "kompromis přijatelný pro všechny", uvedl dnes ministr ve Sněmovně při projednávání kritizovaného senátního návrhu speciálního zákona o šumavském parku.

Je to novela, která na jednu stranu zastřeší všechny národní parky, ale každý park bude vyhlášen v rámci toho zákona samostatně a bude mít ty své takzvané bližší ochranné pomůcky v novele individuálně," řekl ministr. Pro šumavský park by tak podle něj měly být jiné než pro Podyjí, České Švýcarsko a Krkonošský národní park.
Brabec k obsahu novely uvedl, že předloha má více otevřít národní parky šetrnému turismu v prvních, nejpřísněji chráněných zónách. Má rovněž vyhovět požadavku obcí i senátorů, aby se pravidla fungování parku neměnila s každým novým ministrem a řediteli národních parků. Ministr kvůli tomu počítá se zavedením patnáctiletého moratoria na jakékoli rozšiřování a změny zón v národních parcích.
Novela upravuje území národních parků na čtyři zóny ochrany přírody, dosud byly tři. Při vymezování území se bude přihlížet k jejich aktuálnímu stavu. Kritéria, podle nichž bude území zařazeno do zóny přírodní nebo přírodě blízké, stanoví ministerská vyhláška.
Senátní návrh zákona počítá v souladu s dosavadními předlohami s rozdělením šumavského parku do tří zón. Nejpřísněji chráněnou první zónu chtějí senátoři rozšířit ze současných 13 procent na 26,53 procenta území parku. Chtějí v ní ovšem umožnit zásahy proti kůrovci.
Ve druhé zóně chce Senát umožnit stavby, které by byly v souladu s posláním parku, včetně staveb k turistickým či sportovním účelům. Musela by je vždy povolit správa parku. Podle kritiků zejména z řad ekologů se tím prý ale Šumava otevře developerům, což byla i jedna z hlavních námitek poslanců TOP 09 a Úsvitu, kteří navrhovali normu zamítnout. ODS navrhovala normu dále projednávat a počkat na vládní předlohu podobně jako někteří zástupci sociální demokracie. Poslanec ČSSD Václav Zemek doporučoval návrh vrátit Senátu k dopracování.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down