Novela proti dvojí kvalitě potravin míří ke schvalování

Sněmovna propustila do závěrečného čtení vládní předlohu, která má zabránit takzvané dvojí kvalitě potravin. Vláda v ní chce zakázat prodej potravin rozdílného složení v podobných obalech. Pozornost vzbudila tato změna zákona tím, že do ní řada poslanců chtěla vložit návrhy na povinný podíl tuzemských potravin na pultech obchodů. Tento návrh vznesli poslanci SPD, kteří chtějí podíl řešit pomocí prodeje potravin z takzvaného krátkého dodavatelského řetězce.

Potravinou z krátkého dodavatelského řetězce by se podle návrhu SPD rozuměla potravina vyrobená ze surovin, které pochází z území České republiky. Podle návrhu poslanců SPD by měl například v roce 2023 činit podíl těchto potravin nejméně 58 procent, poté by se měl postupně zvyšovat a od roku 2028 by měl činit nejméně 73 procent.
Předseda nejsilnějšího sněmovního klubu ANO a předseda zemědělského výboru Jaroslav Faltýnek připomněl, že s obdobným návrhem přišel i on sám s dalšími dvěma stranickými kolegy. Jak ale řekl, nepřihlásili se k tomuto návrhu. To znamená, že už se o něm hlasovat nebude. K návrhu poslanců SPD řekl, že neví, jak se k němu ANO postaví. Faltýnek řekl, že chce o problematice diskutovat ještě příští týden v zemědělském výboru. Chce debatovat třeba o tom, zdali v době, kdy se EU hlásí k Zelené dohodě, má logiku převážet přes celou Evropu komodity, které jsou tuzemští zemědělci schopni vyrobit stejně efektivně jako ve Španělsku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down