29.08.2014 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novela s připomínkami

Novela energetického zákona z pera ministerstva průmyslu narazila v legislativní radě vlády na řadu připomínek. Rada proto její projednávání ve čtvrtek přerušila a vrátí se k ní až za tři týdny. Mezitím se sejde pracovní skupina rady s předkladateli, aby s nimi připomínky vyřešila a vláda dostala k projednání co nejkvalitnější text. Sdělila to mluvčí ministra pro legislativu Jarmila Balážová.

MPO navrhuje v předloze například stanovit maximální množství výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) s nárokem na státní podporu. Posiluje také pravomoci Energetického regulačního úřadu. Novelu například kvůli tomu kritizovala sdružení zastupující solární výrobce. Omezení podpory pokládají za retroaktivní a posílení pravomocí ERÚ za nepřiměřené. Aliance pro energetickou soběstačnost i Česká fotovoltaická průmyslová asociace proto postoj legislativní rady v dnešní tiskové zprávě přivítaly. Novela zavádí omezení maximálního množství elektřiny, na které má její výrobce z obnovitelných zdrojů nárok na podporu. Podle obou uvedených sdružení jde ale o retroaktivní krok, který ohrožuje investice ve stovkách milionů korun a naprosto destabilizuje podnikatelské prostředí v energetice.
Novela také přesouvá kontrolní pravomoci nad podporovanými zdroji energie ze Státní energetické inspekce na Energetický regulační úřad. Tím rozšiřuje pravomoci úřadu na dohled plnění povinností a práv u těch subjektů, na které se zákon o podporovaných zdrojích vztahuje. Jde o podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, druhotných zdrojů, kombinovanou výrobu elektřiny a tepla, výrobu biometanu a tepla z obnovitelných zdrojů.
Posílení ERÚ je také jedním z kritizovaných opatření. Podle solárních sdružení by tak mohli úředníci z ERÚ získat právo přístupu například do uzavřených skříní nebo počítačů. To je v rozporu s právem na ochranu soukromí a domovní svobodu, uvedly asociace i aliance v tiskové zprávě.
Zákon se má zpřesnit i v tom smyslu, že výrobci elektřiny a tepla musí uchovávat pravdivé a úplné informace pro následnou kontrolu. Zvyšuje se také maximální pokuta za porušení zákona.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down