Novela schválená v prvním čtení podporuje ekologicky šetrnější produkci ovoce

Prvním čtením prošla v Poslanecké sněmovně novela zákona o ekologickém zemědělství, kde je podpořena šetrnější produkce ovoce a vinné révy. Podle předlohy by měli pěstitelé ovoce dostat podporu 3940 korun a vinné révy 4655 korun na hektar. Dotace mají pěstitelům kompenzovat zvýšené náklady a nároky spojené s postupem šetrnějším k přírodě, uvedlo ministerstvo zemědělství.

Ministerstvo zemědělství odhaduje, že zemědělci mohou přihlásit asi 3000 hektarů ovoce, a podpory si tak vyžádají zhruba 120 milionů korun. Podpora se týká integrovaného systému pěstování zeleniny a ovoce, což znamená omezené používání pesticidů a umělých hnojiv a postupy ohleduplnější k životnímu prostředí. Tento systém v tuzemsku funguje zhruba osm let. Zatímco na domácím trhu se pěstuje v rámci integrovaných systémů asi jen 35 procent produkce ovoce, v Evropě to je až 80 procent. V Evropě se stále více mluví o bezpečnosti potravin a integrované pěstování je určitým přechodem mezi běžným postupem, často velmi náročným na postřiky, a ekologickým hospodařením.
Podpory mají být součástí agroenviromentálních opatření, z nichž plynou peníze například na ekologické zemědělství, údržbu travních porostů nebo péči o krajinu. Tato opatření patří do Horizontálního plánu rozvoje venkova, který financuje z pětiny stát a zbytek peněz je z fondů Evropské unie. V letošním roce by mělo jít na plán rozvoje venkova zhruba sedm miliard korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *