Novela to výrobě biolihu prošla prvním čtením ve sněmovně

Prvním čtením včera prošla v Poslanecké sněmovně vládní novela o výrobě lihu a jeho přimíchávání do pohonných hmot. Přimíchávání bioetanolu do benzinu a nafty má snížit závislost České republiky na dovozu ropy, přispět ke zlepšení ovzduší, a také přinést odbyt produkce obilovin. Lihovary na výrobu biolihu nebudou smět podle novely produkovat či upravovat jiné druhy lihu.

S produkcí biolihu by se mělo v Česku začít příští rok. Producenti budou dostávat koncesi. Ministerstvo životního prostředí loni na podzim vyhlásilo dvoukolové výběrové řízení, z něhož by mělo vzejít nejvýše pět firem, mezi něž se kvóta dva miliony hektolitrů rozdělí.
Omezení lihovarů má podle ministerstva zemědělství zabránit zneužití tohoto lihu a daňovým únikům; z podílu biolihu v palivech bude totiž stát vracet spotřební daň. Takto vrácená daň by podle odhadu ministerstva zemědělství by představovala při pěti procentech biopaliva v benzinu zhruba 2,25 miliardy korun. Ročně se mají v tuzemsku produkovat dva miliony hektolitrů této látky. Podmínkou vrácení daně má být vyrábění lihu v Česku a z tuzemských plodin; na jejich pěstování se má využít přes 150 tisíc hektarů orné půdy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *