07.03.2014 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novela umožní rychlejší reakce

Poslanecká sněmovna podpořila novelu zákona o Státní zemědělské a potravinářské inspekci (SZPI), která má umožnit rychlejší reakce státu v krizových situacích, jako byla například metanolová kauza nebo třeba kauza s dioxiny v mase a vejcích z Německa. Nově navrhovaná opatření mají zvýšit efektivitu kontroly a ochrany spotřebitelů. Nové úpravy přiblížil na setkání s novináři v Praze ředitel právního a zahraničního odboru Státní zemědělské a potravinářské inspekce Petr Čejka.

Jaké změny tedy z novely zákona pro SZPI vyplývají?

Zákon o SZPI stanoví působnost inspekce a oprávnění inspektorů ke kontrole. Dává nám jakousi kuchařku. Primárně jde o nové typy opatření, kdy provozovatelé odmítají vpustit inspektora do objektu. Od letošního roku platí pro dozorové orgány nový kontrolní řád, který sice zakotvuje vyšší pokuty, ale využití tohoto nástroje je poněkud zdlouhavé. Kolem této věci se musí vést správní řízení - musíte ho zahájit, uložit pokutu a pak přijde odvolání. Takže nemáte žádný efektivní nástroj, kterým byste si ten přístup zjednali. Tudíž do toho zákona zapracováváme oprávnění inspektora zjednat si přístup do uzavřených prostorů. Inspirovali jsme se úpravou, kterou má Energetický regulační úřad a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Inspekce má mít nově také možnost zakázat užívání prostor osobě, která odmítne vpustit její inspektory do provozu. Nyní může být podnikatel, který kontrolu inspektorům neumožní, sice opakovaně pokutován, SZPI mu však nemůže zakázat vstup do výrobny či skladu, v němž může vyrábět či přechovávat nebezpečné produkty. Pokud někdo bude klást takový odpor, že nebude chtít kontrolorům umožnit vstup do provozovny a bude riziko, že kontrolovaná osoba něco skrývá, je možné využít tento nástroj. Stát vnímá toto oprávnění inspektora jako zásadní právo vstupovat na pozemky kontrolované osoby a ty mají povinnost se podrobit kontrole.

Standardní provozovatel potravinářského podniku, který si plní své povinnosti, se nemá proč takových opatření bát. Týkají se hlavně provozovatelů, kteří nechtějí spolupracovat a škodí tak svým poctivým kolegům. Mají totiž konkurenční výhodu, že nejsou podrobovány úřednímu dozoru.

Zmínil jste se i o procesních zpřesnění?

Ano. Zavádí se nový nástroj, který se jmenuje opatření obecné povahy. Územní inspektoráty SZPI mají mít nově například možnost ukládat opatření i mimo svoji územní působnost v případech, že mají podezření, že obchodní řetězec prodával nebezpečnou potravinu v dalších regionech. Podobně má být regionálním pobočkám inspekce umožněno vydávat opatření přesahující územní působnost v případech, kdy mají podezření, že stejnou nebezpečnou potravinu prodává více různých subjektů. Novela má inspekci nově umožnit také zastavení prodeje potravinářských výrobků v případě, že jsou nejakostní nebo klamavě označené. Rozšířena na nejakostní či klamavě označené produkty má být také možnost provádět rozbory výrobku v laboratoři na náklady výrobce či prodejce. Toto opatření bylo dosud využitelné také jen u nebezpečných výrobků.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down