07.10.2005 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novela zákona o ekologickém zemědělství počítá s dotací pěstitelů ovoce a révy

Novela zákona o ekologickém zemědělství, kterou má sněmovna schvalovat v říjnu, předpokládá, že pěstitelé ovoce dostanou podporu ve výši 3940 korun na hektar a vinné révy 4655 korun na hektar. Předpokladem je, že budou ovoce a vinnou révu pěstovat biologicky šetrným způsobem. Právní úpravu podporuje sněmovní zemědělský výbor, ne však poslanci ODS.

Odborník na zemědělství z ODS Miloslav Kučera tvrdí, že ekologické zemědělství si zaslouží podporu formou dotací a ochranných známek, samostatný zákon však není třeba.
Ministerstvo zemědělství odhaduje, že zemědělci přihlásí asi 3000 hektarů ovoce. Podpory si tak vyžádají zhruba 120 milionů korun. Integrovaný systém pěstování zeleniny a ovoce, který znamená omezené používání pesticidů a umělých hnojiv a postupy ohleduplnější k životnímu prostředí, v tuzemsku funguje zhruba osm let.
Podle odhadů ministerstva zemědělství mohou zemědělci přihlásit asi 3000 hektarů ovoce, a podpory si tak vyžádají zhruba 120 milionů korun. Integrovaný systém pěstování zeleniny a ovoce, který znamená omezené používání pesticidů a umělých hnojiv a postupy ohleduplnější k životnímu prostředí, v tuzemsku funguje zhruba osm let. Dotace mají pěstitelům kompenzovat zvýšené náklady a nároky spojené s postupem šetrnějším k přírodě, soudí ministerstvo zemědělství.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down