Novela zákona o potravinách přináší změny podmínek pro označování

Připravovaná legislativa v oblasti potravinářství podle ředitele odboru potravinářství Ministerstva zemědělství Martina Štěpánka neznamená pro producenty mléka příliš mnoho nových požadavků. Novela zákona o potravinách, která je v legislativním procesu, přináší určité změny v nastavení podmínek pro označování české potraviny. Tímto logem by český výrobce měl mít možnost označit i takovou potravinu, jejíž některé složky nebudou mít z objektivních důvodů tuzemský původ. Jde například o čokoládu. Tématem je i dvojí kvalita potravin. „Naší ambicí je legislativně omezit nešvar, který dopadá na všechny země EU. Novela například rozšiřuje působnost a kompetence v kontrolních nákupech, vytvářejí se podmínky pro efektivní výkon dozoru nad e-shopy. Jde třeba o takzvanou zastřenou totožnost, kdy bude možné provádět kontrolní nákupy pod skrytou identitou. Bude se moci prolomit i bankovní tajemství, to znamená, že bude možno ztotožnit konkrétní osobu, která obchoduje prostřednictvím e-shopů podle čísla účtu tak, abychom se vůbec dostali k majitelům těch účtů,“ přiblížil ředitel na tiskové konferenci k Mlékárenskému dni v Přibyslavi.

Další právní normou je zákon o významné tržní síle, který má ambici regulovat dodavatelsko-odběratelské vztahy. „Evropská unie tento problém pojmenovala, přijala předpis o nekalých obchodních praktikách a my máme dva roky na to, abychom ho implementovali do národního právního řádu,“ poznamenal Štěpánek. V legislativním procesu je i vyhláška pro mlékaře, nicméně rozsah úprav je minimální. Případné změny vyplynuly z technických věcných konzultací. „Nyní probíhá notifikační proces této vyhlášky a lhůta pro ukončení je 30. září. Následně tento předpis bude zveřejněn,“ sdělil. S nevládními organizacemi pak ministerstvo projednává nařízení o označování původu, respektive primární složky potravin. Štěpánek připomněl rovněž podpory, které mohou využít producenti potravin. Jde například o národní dotační program č. 13, podpora zpracování zemědělských produktů. Letos bylo přijato 48 projektů, z toho 12 projektů z mlékárenského oboru. Na tento titul bylo vyčleněno přibližně 500 milionů korun a předpokládaná podpora bude v rozsahu 40 až 45 procent z projektu, informoval Štěpánek a poukázal i na podporu kvalitních potravin. „Tady se setkáváme s některými názory, že již nemá význam,“ sdělil Štěpánek a přetrvávající přínos podpory Regionální potraviny a značky Klasa ilustroval průzkumem za léta 2017 až 2018. Například v roce 2017 trh potravin stoupl o pět procent, ale trh s kvalitními potravinami o 9,8 procenta.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 34MB (6.8% of 500MB)