Novela zákona o vodách by se měla přepracovat, míní odboráři

Odboráři spolu s provozovateli kanalizace chtějí, aby ministerstvo životního prostředí (MŽP) přepracovalo novelu zákona o vodách. Podle nich přinese zvýšení poplatků za vodné a stočné v průměru o 17 procent. Novela by se měla projednat nejdřív na tripartitě, uvedl šéf Českomoravské konfederace odborových svazů. Ministr Richard Brabec čísla zpochybnil, podle něj nejsou pro ně podklady. Zopakoval, že bez shody v koalici je připraven záměr stáhnout. Proti zvyšování ceny vody se postavily i kraje.

Vláda by se novelou měla zabývat na příští schůzi. Ministerstvo chce zvýšit poplatek za odběr podzemních vod do roku 2022 na trojnásobek, odběratelé by měli platit šest korun za metr krychlový místo současných dvou korun. Podle odborů se ale cena zvedne více, protože se z poplatku odvádí i daň z přidané hodnoty.

Ministerstvo uvádí, že chce sjednotit poplatky za odběr podzemní a povrchové vody. Teď je dražší než vzácnější podzemní. Odboráři místo návrhu na zvýšení poplatku za odběr vody podzemní navrhli naopak zlevnit povrchovou. Brabec k tomu řekl, že cenu povrchové vody stanovuje resort zemědělství v rámci správ povodí.

Podle odborářů by novela zákona zvýšila poplatky pro pětičlennou rodinu až o 1700 korun ročně. Vodné a stočné na začátku letošního roku v průměru zdražilo o 1,5 procenta. Růst byl mírnější než loni, kdy se zdražovalo o dvě až 2,5 procenta. Důvodem byly hlavně investice. Za krychlový metr vody tak Češi platili kolem 83 Kč. Z toho 40 Kč za vodné, zbytek je stočné.

Brabec nárůst ceny uváděný odboráři odmítl. Podle modelů spočítaných odborníky vyšlo průměrné zvýšení platby na čtyřčlennou rodinu na 70 až 80 korun ročně při mixu povrchové a podzemní vody, dodal. Ani při výrazném využití podzemní vody, jako je tomu třeba na Olomoucku, by podle ministra nárůst zdaleka nemohl být takový, o jakém mluví odboráři.

S návrhem nesouhlasí ani premiér Bohuslav Sobotka. Postavily se proti němu i kraje – Asociace krajů ČR, Svaz měst a obcí. Ministr zemědělství Marian Jurečka naopak zvýšení poplatků podpořil.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *