Novela zákona o významné tržní síle míří ve sněmovně ke schvalování

Novela zákona o významné tržní síle míří ve sněmovně po dnešku k závěrečnému schvalování. Zákon má především chránit dodavatele před praktikami obchodních řetězců a novela má některá jeho ustanovení zlepšit. Poslanci se jí zabývají už deset měsíců a projednávání provází kritika ze strany pravicové opozice. Podle odpůrců může novela zdražit potraviny, antimonopolní úřad to ale odmítá. Část opozice chce, aby se zákon vztahoval i na dodavatele.

Premiér Bohuslav Sobotka odmítl obavy, že novela bude znamenat zdražení nebo vytěsnění domácích dodavatelů ve prospěch zahraničních. Zdůvodnil to tím, že nejde o nový zákon, ale o zpřesnění již existující právní regulace. Také ministr zemědělství Marian Jurečka už dříve řekl, že kdo se chová na trhu férově, nebude mít s tímto zákonem problém.

Bývalý ministr zemědělství Petr Bendl navrhl předlohu zamítnout. Poukázal mimo jiné na to, že nikdo z koaličních poslanců nevystoupil na obranu zákona a opozice se nedočkala odpovědí na položené otázky.

Významná tržní síla je podle novely takové postavení odběratele, v jehož důsledku si může vynutit bez spravedlivého důvodu výhodu vůči dodavatelům v souvislosti s nákupem potravin. Zneužitím významné tržní síly bude například uplatňování plateb a jiných protislužeb za to, že odběratel zařadí potraviny do prodeje.

Zemědělský výbor doporučil, aby se zakázaným zneužitím významné tržní síly stalo nově také provádění auditu nebo kontroly dodavatele na jeho náklady nebo požadování rozborů potravin na náklady dodavatele. Stejným prohřeškem má být, když odběratel nerespektuje výsledky úřední kontroly potravin.

Vládní předloha upravuje i územní působnost zákona. Budou se podle něj postihovat takové delikty, jejichž následky se projeví na území ČR bez ohledu na to, zda byly spáchány v tuzemsku nebo zahraničí. Půjde o sjednání smlouvy v zahraničí se zahraničními dodavateli, kteří dodávají zboží do Česka.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *