Novela zákona o významné tržní síle nebude mít dopad na ceny, ani na české dodavatele

Novela zákona o významné tržní síle, kterou nyní projednává Parlament, nebude mít podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) negativní dopad na ceny ani české dodavatele. Novela prý reaguje zejména na to, že obchodní řetězce nacházejí stále nové formy chování vůči dodavatelům, které zdaleka nelze nazvat jako férové. ÚOHS to uvedl v tiskové zprávě, kterou zveřejnil na svých internetových stránkách.

Novela se nelíbí zejména obchodníkům. Podle nich může zdražit potraviny a narušit tržní prostředí. Z jednostranné regulace budou údajně těžit výlučně dodavatelé a v konečném důsledku postihne zákazníky. Tento týden to uvedl Svaz obchodu a cestovního ruchu. Novela může podle svazu vést i ke snížení podílu českých potravin v obchodech. Největší obchodní řetězce proto připravují společné prohlášení premiéru Bohuslavu Sobotkovi.

Podle ÚOHS ale zákon nezavádí žádnou cenovou regulaci a tvrzení o zvýšení maloobchodních cen je účelové. Na cenu potravin mají prý vliv jiné faktory, například cena vstupních surovin. Zákon také nemá negativní dopad na oblast výroby potravin. Cílem, a to i diskutované novely, je férové a rovné prostředí mezi dodavatelem a odběratelem. Podstatou právní úpravy je vymezit pravidla hry a dát tak oběma stranám jistotu, jaké jednání je přípustné a jaké nikoliv, uvedl ÚOHS ve svém prohlášení.

Podle úřadu není možné například tolerovat, že v případě oslavy výročí určitého obchodního řetězce zaplatí cenovou akci spojenou s výročím dodavatelé. Není ani možné, aby obchodní řetězce nutily své dodavatele k protiprávnímu jednání nebo ke snižování kvality dodávaného zboží, to vše v zájmu finančního prospěchu obchodníků a na úkor dodavatelů a v konečném důsledku i spotřebitelů, uvedl ÚOHS.
Zákon o významné tržní síle nabyl účinnosti 1. února 2010. Za pět let účinnosti byly pokutovány dva řetězce.*

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down