25.08.2000 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novela zasahuje i do kompetencí dozorových orgánů

I do kompetencí jednotlivých dozorových orgánů zasáhne novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích, která vstoupí v platnost počátkem příštího roku. Trochu zkrátka přijdou orgány hygienické služby, jimž novela ponechává pouze oblast stravovacích služeb a kompetence vyplývající ze zákona o veřejném zdraví.

Podle původního zákona měli hygienici státní dozor i nad epidemiologicky rizikovými potravinami. Ty zákon vymezil jako potraviny, které neprocházejí tepelným ani jiným technologickým procesem, jenž by zaručil zničení možných původců onemocnění, případně při dalším zpracování těchto potravin není možné opětovnou kontaminaci patogenními mikroorganismy vyloučit. Příkladem těchto potravin jsou některé cukrářské výrobky či saláty s majonézou. Od nového roku si dozor nad touto skupinou potravin rozdělí podle toho, zda jsou rostlinného, nebo živočišného původu, Česká zemědělská a potravinářská inspekce (ČZPI) a Státní veterinární správa (SVS). Kontrolní kompetence SVS se navíc rozšíří i o dozor nad hodnocením masa systémem SEUROP. Josef Holejšovský, ústřední ředitel SVS, ke kompetencím jednotlivých dozorových orgánů dodal, že „jejich vymezení, jak je navrhl audit úřadu TAIEX Evropské komise v loňském roce, zůstává předmětem dalšího jednání mezi SVS ČR, ČZPI a MZe. Jde o nalezení takového řešení, které by umožnilo uzavřít dozor nad potravinami prováděný SVS od prvovýroby přes zpracovatelskou sféru až do míst určení v obchodní síti, zejména ve velkých obchodních řetězcích.“ Jak Holejšovský dále uvedl, SVS se nyní zaměřuje hlavně na uvedení všech zpracovatelských závodů, zejména těch, které mají malou kapacitu, do souladu s naší legislativou a perspektivně i s příslušnou komoditní legislativou Evropské unie (EU). „Jde o to, aby se zpracovatelé připravili tak, aby většina z těchto závodů mohla existovat a prosperovat i po vstupu do unie,“ vysvětlil Holejšovský.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down