Novela zjednoduší odstřel přemnožených zvířat

Myslivci mohou od července legálně používat zaměřovače usnadňující lov zvěře v noci. Od 1. července totiž začíná platit novela, která upravuje podmínky, za nichž je možné takzvané noktovizory koupit. Stanovuje také pravidla, jak získat od policie povolení k používání těchto zařízení. Informovalo o tom dnes ministerstvo zemědělství. Novela má zjednodušit odstřel přemnožených druhů, především divokých prasat.

Cílem je umožnit lovcům využít těchto prostředků pro co nejbezpečnější rozpoznání zvěře za snížené viditelnosti, usnadnit přesné umístění smrtící rány, která tak sníží pravděpodobnost utrpení poraněné zvěře, uvedl mluvčí ministerstva Hynek Jordán. Noční zaměřovače určené původně pro vojenské účely nesměli lovci dosud legálně používat, přestože je řada obchodů se zbraněmi k prodeji nabízí. Jejich užívání je podle odborníků časté mezi pytláky. Dosud bylo možné v oblastech, kde jsou divočáci přemnožení, získat povolení k jejich odstřelu za pomoci světelného zdroje od místního úřadu.
Novela podle Jordána umožní zvýšit efektivitu lovu zvířat, která škodí v zemědělství a lesním hospodářství a která jsou aktivní především v nočních hodinách. Pro získání výjimky pro používání zaměřovače umožňujícího noční vidění je podle mluvčího rozhodující, aby žadatel vlastnil zbrojní průkaz a platný lovecký lístek.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down