19.09.2000 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novela zrušila povinnost vystavovat prohlášení o shodě

Povinnost přikládat ke každé zásilce většiny potravin prohlášení o shodě, kterou zákon 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích, ukládal výrobcům a dovozcům, se od nového roku ruší. Vyplývá to z bodu 17 zákona č. 306/2000 Sb., který zákon č. 110/97 Sb. novelizuje.

U většiny potravin se toto prohlášení vydávalo na základě výsledků rozborů akreditovaných laboratoří. Přestože prohlášení o shodě vycházelo z výsledků jednoho rozboru a mělo roční platnost, zejména malí výrobci si stěžovali, že platby laboratořím zdražují jejich produkci. Na druhé straně však mělo prohlášení o shodě i nesporný přínos. „Nejpočetnější malí výrobci byli donuceni se zajímat o kvalitu a nezávadnost své produkce,“ konstatoval Bedřich Škopek z ministerstva zemědělství a dodal: „V řadě případů jsme se setkali s tím, že značná část vzorků, které dodávali na rozbor do akreditovaných laboratoří, nevyhovovala předepsaným požadavkům a byli proto nuceni předložit vzorky nové. Donutilo je to věnovat pozornost zejména zdravotní nezávadnosti i jakosti své produkce.“ Prohlášení o shodě mělo význam také pro prodejce potravin. Těm zákon č. 110/1997 Sb. stejně jako výrobcům a dovozcům potravin zakazuje uvádět do oběhu potraviny jiné než zdravotně nezávadné, klamavě označené, neznámého původu a s prošlým datem použitelnosti. Prodejci samozřejmě mohou zajistit, aby neprodávali potraviny s prošlou záruční lhůtou, není pro ně také problémem při přejímce zboží zkontrolovat, zda požadavkům zákona vyhovují údaje na obalu. Pochopitelně na jejich vrub spadají všechny závady, které vznikly v průběhu nevhodného skladování potraviny v obchodě. Pokud jde o jakost potravin, prodejci namítají, že by ji mohly určit pouze laboratorní rozbory při přejímce, které by však potraviny značně prodražily. S prodejem máloúdržného zboží není ani možné na laboratorní výsledky čekat. „Právě v těchto případech mělo opodstatnění prohlášení o shodě, kterým výrobce či dovozce deklaroval, že dodávané potraviny splňují požadované jakostní parametry, a prodejce mohl toto prohlášení použít při uplatňování náhrady škod, které mu vznikly prodejem závadného zboží,“ vysvětlil Škopek a upozornil, že novela č. 306/2000 Sb. sice také ruší pravidelné posuzování shody, nahrazuje je však povinností pravidelné kontroly jakosti a zdravotní nezávadnosti potravin. Podrobnosti určí nová vyhláška, kterou MZe připravuje.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down