08.10.2004 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novelu s postupem při vracení daně za zelenou naftu posoudí sněmovna

Novelou zákona o spotřebních daních, která sjednocuje evidenci půdy a kterou vypracovali senátoři, by se měla příští týden zabývat sněmovna. Jejím účelem je usnadnit uplatňování nároku na vracení spotřební daně a zjednodušit kontrolu státními úřady.

Zemědělci by měli mít snazší uplatňování nároku na vracení spotřební daně za takzvanou zelenou naftu. Senátoři totiž v létě vypracovali vlastní novelu zákona o spotřebních daních, která sjednocuje evidenci půdy, což usnadní právě uplatňování nároku. Zjednodušit by se měla také kontrola státními úřady. Předlohou se bude příští týden zabývat sněmovna.
Novelu spolu s Fenclem předložili další členové výboru pro hospodářství a zemědělství. Norma by podle Fencla měla nahradit prokazování nároku na vrácení daně nepřehledným stohem listů vlastnických a nájemních smluv k zemědělské půdě. V evidenci půdy by nově podle něho stačilo při kontrole projít jeden výpis místo stovek až tisíců nájemních a vlastnických smluv.
Exministr připomněl, že do evidence vstupují povinně jen zájemci o dotace. Evidence vylučuje, aby k jednomu území byli evidováni dva uživatelé a mohl vzniknout neoprávněný dvojí nárok na dotaci. Evidence slouží pro výplatu všech dotací – přímé platby na plochu, národní dorovnání přímých plateb, vyrovnávací příspěvek na hospodaření v méně příznivých oblastech, programy na podporu zalesňování zemědělské půdy.
Předloha by měla začít platit od 1. ledna 2005.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down