Novelu zákona o významné tržní síle schválil i Senát

Senát schválil novelu zákona o významné tržní síle, která má více chránit dodavatele před nekalými praktikami obchodních řetězců. Obchodní řetězce namítají, že novela může v konečném důsledku zdražit potraviny, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže to už dříve odmítl. Zákon nyní míří k podpisu prezidenta.

I v Senátu novelu kritizovala pravice. Pavel Eybert například poukazoval na to, že obchodníci budou raději dávat přednost dodavatelům ze zahraničí, aby se jich zákon netýkal. Jeho straničtí kolegové chtěli návrh zamítnout. Ivo Valenta za Stranu soukromníků řekl, že zákon míjí svůj cíl a ještě více poškodí malé české dodavatele. Zákona se zastával především Jan Veleba, který považuje tento zákon za klíčový pro české zemědělce a zpracovatele. Předseda Senátu Milan Štěch řekl, že monopolní prodejci v potravinářství se v tuzemsku chovají jinak než ve svých domovských zemích.

Schválená novela mimo jiné zpřesňuje pojem významné tržní síly a jejího zneužití nebo zavádí i pojem nákupní aliance, což bude jakákoli forma spolupráce odběratelů. Také aliancím má za zneužití tržní síly hrozit postih. Podle zákona se bude posuzovat i zneužití významné tržní síly, které nastalo v cizině, ale pokud jeho účinky nastaly nebo mohou nastat na území České republiky.

Významná tržní síla je podle novely takové postavení odběratele, v jehož důsledku si může vynutit bez spravedlivého důvodu výhodu vůči dodavatelům v souvislosti s nákupem potravin. Zneužitím významné tržní síly bude například uplatňování plateb a jiných protislužeb za to, že odběratel zařadí potraviny do prodeje.

Zakázaným zneužitím významné tržní síly se stane nově také provádění auditu nebo kontroly dodavatele na jeho náklady nebo požadování rozborů potravin na náklady dodavatele. Stejným prohřeškem má být, když odběratel nerespektuje výsledky úřední kontroly potravin.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *