21.10.2008 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novelu zákona vláda včera odložila

Vláda včera neprojednala novelu zákona o Pozemkovém fondu České republiky, která mimo jiné mění způsob řízení fondu a stanovuje rezervu půdy pro rozvojové záměry státu. Návrh bude opět předložen na jednom z příštích zasedání kabinetu. Po jednání kabinetu to řekl vicepremiér Jiří Čunek.

Novela, která má být prvním krokem k transformaci Pozemkového fondu, mění řízení fondu z kolektivního na individuální. Nově by měl v jeho čele stát ředitel s jasně stanovenými pravomocemi a odpovědnostmi. V současnosti je nejvyšším orgánem fondu prezidium, jehož předsedou je ministr zemědělství.
Návrh, který předložil ministr zemědělství Petr Gandalovič, zároveň rozšiřuje kompetence dozorčí rady a zachovává kontrolu Poslanecké sněmovny nad fondem. Měl by také zrychlit a zprůhlednit řízení Pozemkového fondu a snížit náklady na jeho fungování. To by mimo jiné přineslo snížení počtu zaměstnanců fondu.
Zákon rovněž stanoví rozsah nezbytné rezervy státní půdy pro rozvojové záměry státu.
Rezervy podle mluvčího ministerstva zemědělství Petra Vorlíčka dosud neupravuje žádný ze stávajících zákonů. Vymezení rozsahu nezbytné půdy na dopravní stavby a průmyslové zóny by mělo předejít následnému vyvlastňování těchto pozemků. Tím se podle Vorlíčka také ušetří peníze, které by se jinak při případném vyvlastňování půdy utratily.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down