26.02.2007 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novely zákonů, které schválila vláda, vyvolaly nesouhlas

Navrhované novely devizového zákona a zákona o privatizaci státní půdy, které minulý týden schválila vláda a které umožní cizincům z EU u nás snadněji kupovat zemědělskou půdu. Odmítají představitelé agrárních organizací a ani mnozí poslanci s nimi nesouhlasí.

"V našem národním zájmu je, aby podmínky pro prodej zemědělské půdy ještě po nějakou dobu zůstaly tak, jak jsou nyní," uvedl před zasedáním vlády ministr zemědělství Petr Gandalovič, který neúspěšně navrhl odložení novel, nicméně podle vlastních slov rozhodnutí kabinetu respektuje.
Pokud úprava vstoupí v platnost, bude podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby zájem cizinců o pole v tuzemsku narůstat. „Zastihne nás to nepřipravené a neschopné konkurovat kapitálově silnějším kupujícím ze zahraničí,“ uvedl. Domácí rolníci, kteří hospodaří z 90 procent na půdě pronajaté, podle něj teprve poslední dva roky začali půdu více nakupovat do vlastnictví. Předtím jim chyběl kapitál kvůli k transformaci, restitucím i investicím před vstupem do unie. Komora chce proto proti novele lobbovat v poslanecké sněmovně a první reakce poslanců naznačují, že by mohla mít úspěch. Proti novelám totiž stojí nejen poslanci opoziční ČSSD a KSČM. Také předseda zemědělského výboru Jiří Papež z ODS řekl, že ani on zatím není o jejich správnosti přesvědčen "Myslím, že by měla Česká republika využít toho přechodného období, které trvá do roku 2011," míní..
Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Miroslava Jirovského upřednostňují zahraniční zájemci osobní vlastnictví půdy před možností zřídit společnost, která by mohla již dnes půdu získat. „Domnívám se, že po schválení těchto novel bude z jejich strany poptávka podstatně větší.Ve srovnání se zemědělci z EU 15 je naše postavení nerovnoprávné. Nemůžeme jim přeci neustále nabízet něco výhodnějšího pro ně, když máme být v rámci unie sami konkurenceschopní,“ podivuje se Jirovský. Ostrý nesouhlas s rozhodnutím kabinetu vyjádřil ve svém stanovisku také Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů, který podle svého předsedy Zdenka Koubka požaduje revokaci rozhodnutí, případně jeho odmítnutí poslaneckou sněmovnou.
„Jde zatím jen o legislativní mezikrok, který asi jen těžko najde podporu v parlamentu,“soudí předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Stanislav Němec. „Na jednu stranu to není pro naše zemědělce nic příjemného, na druhou stranu se však nic dramatického neděje, protože řada cizích firem již u nás řadu let hospodaří a není důvod očekávat jejich dramatický nárůst. Dlouhodobě se však liberalizaci trhu s půdou stejně neubráníme,“ dodává. Také podle předsedy Svazu vlastníků půdy Františka Jandy už zahraniční zájemci, kteří u nás chtěli pole koupit, je mají a skokový růst cen zemědělské půdy, jak řekl, nehrozí. S tím souhlasí například i šéf realitní společnosti Real Spektrum Jiří Fajkus, podle kterého se nedá čekat plošné zvyšování cen pozemků, avšak u pozemků na ekofarmaření či ploch určených pro vinařství zvýšení cen předpokládat lze. Krok vlády odsuzují zejména zemědělci v pohraničí. "Zatím byly přeci jen nějaké překážky, které museli cizinci splnit. Už tak ale firmy cizinců vlastní asi polovinu půdy na Chebsku," řekl ředitel Agro & Kombinátu Dolní Žandov Vladimír Tůma. "My stále ještě musíme splácet stroje a budovy. Oni to mají snadnější, a tak skupují půdu. Pomyslná hranice s Německem se už nyní kvůli prodaným pozemkům posunuje a vláda teď umožnila prodávat půdu pod nohama," konstatoval Tůma.
ČR si při vyjednávání vstupu do EU dohodla přechodné sedmileté období pro nakupování zemědělských a lesních pozemků cizinci. To je ale podle odborníků do značné míry formální právě proto, že nákup půdy má být fakticky otevřen soukromě hospodařícím rolníkům z EU.
Novelou devizového zákona a zákona o privatizaci státní půdy zabývaly již předchozí vlády naposled loni v lednu. Kdy by mohlo dojít k uvolnění trhu se zemědělskou půdou pro občany z EU, záleží podle MZe na rozhodnutí sněmovny. Pokud poslanci novely schválí v prvním čtení, mohou vstoupit v platnost již koncem května. Při standardním schvalování to může být nejdříve na podzim.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down