Novinka pro přísevy TTP

V zemědělské praxi je bohužel péče o trvalé travní porosty značně podceňována. Louky a pastviny jsou často spíše „výstavou“ plevelů a rostlinných druhů, které negativně ovlivňují druhovou skladbu. Přitom tato je základem pro nutriční kvalitu TTP a to jak z pohledu pastvy, tak i sklizně sena, či senáže.

Firma P & L, spol. s r. o., vyrábí již několik let secí kombinaci pod označením Ripper 300, která je optimálním řešením, jak zlepšit druhovou skladbu na TTP. Je to nejefektivnější technologie v oblasti přísevů na trhu, protože vykazuje nejvyšší vzcházivost přisetých druhů a to okolo 80 %. To je základ k úspěchu. Osiva nejsou levná, a pokud se na TTP jen tak rozmetají nebo zavláčí, tak to jsou „vyhozené peníze“. Pro rok 2022 společnost P & L připravila mnoho inovací, které technologii posouvají ještě dál. U nového stroje Ripper 300 je zachován systém se zvlněnými disky takzvanými Turbo Koltry. Tyto zpracovávají úzké pásky půdy, jinak řečeno připravují seťové lůžko. Do těchto pásků dvoudisková secí botka uloží osivo na potřebnou hloubku, kterou je možné nastavit centrálně hydraulickou pístnicí. Jedině tak je zajištěna vysoká vzcházivost semen.

Na rozdíl od původní verze secího stroje Ripper 300, kde jsou Turbo Koltry umístěny na rámu ve dvou řadách, u nové verze jsou umístěny do jedné řady. Tím se podstatně zkrátila přední část stroje s Koltry a těžiště se přiblížilo více k zadní nápravě traktoru. Koltry jsou jištěny proti kamenům pružinou u všech dodávaných verzí.

Pro vlastní systém setí je zvolen koncept dvoukomorové výsevní skříně, která je dělená v poměru 1/3–2/3 s celkovým objemem 800 litrů. Dvě individuální a rovnocenná výsevní ústrojí umožňují set dvě rozdílné plodiny s rozdílnými výsevky, a to jak čistosevem (každá botka seje jednu plodinu), tak i směsně. Nebo je možné jednu komoru výsevní skříně využít pro aplikaci granulovaného hnojiva. Původní secí stroj, který je stále v nabídce (označen HD) má 19 řádků s roztečí 15,8 cm.  Nový model má 22 řádků s roztečí 13,6 cm. Je na uživateli, pro jakou variantu se rozhodne s důrazem na hlavní technologické využití stroje.

Konstruktéři v P & L osadili výsevní skříň secí kombinace dvěma výsevními ústrojími umístěnými nad sebou. Každé výsevní ústrojí má dva válečky a nad nimi je umístěn čechrač. Hrubý váleček pro velká semena, jemný pro semena malá a trávy. Je možné nastavit individuální výsevek pro každou řadu výsevního ústrojí zvlášť. Uživatel může vysévat tak zvaně směsně, kdy se semena v semenovodu smíchají ve směs v poměru nastavených výsevků. Další možnost je setí tak zvaným čistosevem, kdy každým semenovodem vypadávají pouze ta semena, která jsou zvolena. V praxi umožňuje například set jeden řádek travní směs a dva řádky vojtěšky nebo jetele.

Secí kombinace Ripper 300 se v praxi dá snadno využít i pro setí obilovin, luskovin, olejnin, či speciálních plodin na orné půdě. Výsevky se dají plynule nastavit v rozmezí od 0,9 kg do 450 kg/ha u obou výsevních ústrojí. Každý model stroje Ripper 300 je možné vybavit aplikací kapalných minerálních hnojiv, inokulantu nebo jiných přípravků.*

Antonín Šedek
Produkt manažer strojů vlastní výroby P & L
Foto archiv firmy

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down