17.08.2006 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novinkou na Floře Olomouc je technické konopí

Téměř 250 vystavovatelů z České republiky, Slovenska a Polska se účastní mezinárodní výstavy květin Flora a zahradnických trhů v Olomouci. Akce byla zahájena dnes a potrvá do neděle. Konopářský svaz ČR přijel na výstavu poprvé. Hodlá propagovat technické konopí jako rostlinu a představit produkty, které se z něho dají vyrobit.

Většina lidí považuje konopí jen za drogu. Využití technického konopí je ale nepřeberné, zdůrazňuje předsedkyně Konopářského svazu ČR Marie Široká. Pěstování technického konopí letos podle ní v Česku zažívá rozmach. Zatímco loni rostlo zhruba na 160 hektarech, letos ho zemědělci pěstují na více než 1200 hektarech. Další rozšíření osevní plochy předsedkyně Konopářského svazu ČR očekává v příštím roce.
Posteskla si, že stále existují problémy s kriminalizací. V případě vysokých teplot rostliny mohou vyprodukovat více psychoaktivní látky, než je povolené množství, což je trestné. Kvůli překročení limitu navíc zemědělci přicházejí o státní dotaci. Mnozí se proto pěstování bojí. Cílem svazu je proto zvýšit povolenou hranici a výši dotací, uvedla Široká.
Technické konopí lze podle ní využít ve stavebnictví, papírenském, textilním, potravinářském a automobilovém průmyslu, při výrobě kosmetiky či jako palivo. Dokáže také nahradit naftu jako takovou. Vzhledem k tomu, že celý svět hledá alternativní zdroje energie, poptávka po technickém konopí je a bude velká, domnívá se Široká.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down