Novou předsedkyní Zelinářské unie Čech a Moravy je Monika Nebeská

Novou předsedkyní Zelinářské unie Čech a Moravy (ZUČM) byla na valné hromadě zvolena Monika Nebeská, která stojí v čele představenstva společnosti Zemědělské družstvo Všestary u Hradce Králové. Dosavadní předseda ZUĆM Petr Hanka se stal místopředsedou této organizace zastřešující tuzemské pěstitele zeleniny. Druhým místopředsedou ZUČM je Radek Smotlacha, funkci předsedkyně dozorčí rady obhájila Františka Bestová. 

"Je pro mne velkou ctí a závazkem být předsedkyní tak mimořádné organizace, jakou je ZUČM. Věřím, že úspěšně navážu na práci svých předchůdců. Obzvláště v této nelehké době je nutné, abychom my pěstitelé vystupovali společně a jednotně. Naše unie je tou správnou silou, která může zelinářům hodně pomoct," uvedla Nebeská. ZUČM sdružuje většinu pěstitelů zeleniny a zastupuje je vůči státní správě i spotřebitelům. Na své webové stránce ZUČM zveřejňuje například aktuální zprávy o stavu pěstování zeleniny v ČR a také mapu lokálních pěstitelů zeleniny. V České republice je evidováno přibližně 435 pěstitelů zeleniny pro tržní produkci. Více než polovinu ze zhruba 12 000 hektarů polí s tržní zeleninou obhospodařují zhruba tři desítky největších pěstitelů, kteří se starají o pěstební plochy převyšující 100 hektarů. Tržní produkce zeleniny pro obchodní síť a zpracovatelský průmysl loni podle předběžných údajů klesla o 7,6 procenta na 219 691 tun. O rok dřív byla 237 865 tun. Zelenina se loni v Česku pěstovala na 11 319 hektarech, zatímco o rok dříve zabírala 12 066 hektarů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down