Společná zemědělská politika je proto závislá na návrzích Evropské komise, jednání příslušných výborů Evropského parlamentu a především vyjednávacích schopnostech ministrů na radě pro zemědělství. Postava samotného evropského komisaře pro zemědělství a rozvoj venkova tak může více než v jiných sektorech podobu této společné politiky EU ovlivnit. „Velice proto vítám, že se komisařem pro zemědělství stal zástupce nového členského státu Dacian Ciolos z Rumunska“, prohlásil po oznámení členů druhé Barrosovy Evropské komise Petr Gandalovič. A to i přes to, že Dacian Ciolos byl do své funkce jmenován za vydatného přispění Francie, tedy nejvíce konzervativního členského státu Evropské unie, který se trvale staví proti reformám evropského zemědělství.
Dacianem Ciolos byl v lech 2007 - 2008 ministrem zemědělství Rumunska, v posledním období pak pracoval jako šéf výboru pro zemědělství úřadu prezidenta. „S Dacianem Ciolosem nás pojí dobré přátelské vztahy. Během klíčových jednání o health check (zdravotní kontrola společné zemědělské politiky v roce 2008) patřil mezi nejdůležitější spojence, kteří společně s Českou republikou hájili zájmy nových členských států střední a východní Evropy“, dodává Petr Gandalovič.
Petr Gandalovič věnoval vztahům s novými státy Evropské unie velkou pozornost. Během svého působení ve funkci ministra navštívil Rumunsko i Bulharsko s nabídkou pomoci při administraci evropských fondů, implementaci legislativy EU, zavádění fytosanitárních a veterinárních standardů a vyjednávání na evropské úrovni. „Jako představitel stále relativně nového člena Evropské unie jsem si uměl představit, jakými nesnázemi sektor zemědělství v Rumunsku a Bulharsku prochází“, konstatuje Petr Gandalovič.
Velkým politickým gestem pak bylo i přizvání Rumunska a Bulharska k pravidelným jedním Visegrádské 4 v roce 2008, kdy V-4 předsedali právě Češi. Velice dobré vztahy s rumunskými kolegy se podle Gandaloviče několikrát potvrdily i během českého předsednictví.
„Od Daciana Ciolose si slibuji především úsilí o vyrovnání podmínek pro zemědělce v celé EU po roce 2013. Přestože pochopitelně nemůže hájit zájmy žádné skupiny členských států, vím, že má velice silné porozumění pro potřebu rovných podmínek financování zemědělské politiky pro všechny členské státy unie. Nový komisař pro zemědělství je nadějí pro spravedlivější zemědělskou politiku po roce 2013“, dodává Petr Gandalovič.