05.02.2014 | 04:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový kmen ptačí chřipky vědce znepokojuje

Čínští vědci varují před novým virem ptačí chřipky. Kmen s označením H10N8 podle agenturních zpráv v prosinci zabil starší ženu a minulý měsíc se jím nakazil další člověk. Jde o pátý nový kmen chřipky za posledních sedmnáct let.

Tento virus má podle vědců znepokojivý genetický profil a měl by být bedlivě sledován, uvedli v odborném časopise The Lancet. Zdá se, že je schopný nakazit tkáň hluboko v plicích a může mít prvky umožňující jeho účinné šíření mezi lidmi.

Varování vychází z analýzy vzorku viru odebraného od 73leté ženy, která zemřela 6. prosince 2013 v Nan-čchangu v jihovýchodní provincii Ťiang-si. Čínské úřady její smrt oznámily 18. prosince a potvrdily, že příčinou byla nákaza virem H10N8.
Další případ nákazy byl podle studie v časopisu The Lancet zjištěn v Nan-čchangu letos 26. ledna. Žádné podrobnosti o něm ale neuvádí.

Jde o první případy nákazy člověka virem H10N8, který byl do té doby v Číně zjištěn jen dvakrát - jednou ve vzorcích vody odebraných v roce 2007 z jezera v provincii Chu-nan a podruhé u živé drůbeže v provincii Kuang-tung v roce 2012.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down