Nový ministr se ujal funkce

Dotační kyvadlo se v posledních letech vychýlilo k velkým podnikům, teď se musí vrátit do rovnovážné polohy tak, aby se více a cíleněji podporovaly malí a střední zemědělští podnikatelé a mladí a začínající zemědělci. Uvedl to na setkání s novináři nový ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), kterého minulé pondělí uvedl do úřadu premiér Petr Fiala. Teprve tento den ho na ministerský post jmenoval prezident Miloš Zeman, protože Zdeněk Nekula měl v prosinci pozitivní test na koronavirus, a musel proto do izolace.

Prioritou nového ministra je precizní zemědělství, tedy využívání moderních technologií.  Soustředit se chce také na ochranu a zadržování vody v krajině, ekologické zemědělství a efektivnější podporu malých a středních zemědělců. „Budu podporovat precizní zemědělství, které nám pomůže například používat méně minerálních hnojiv a pesticidů. Kromě jiného jde o využívání dat ze senzorů a čidel v zemědělské půdě či meteorologických údajů v on-line systémech, které následně dávkují správné množství hnojiv či pesticidů. Chci také snížit takzvanou uhlíkovou stopu potravin, tedy zkrátit cestu od zemědělců a producentů až na talíř ke spotřebiteli. S tím ale souvisí i potravinová soběstačnost a bezpečnost,“ řekl Nekula. Dalšími jeho prioritami je ochrana krajiny, vody a půdy jako největšího zásobníku vody, který naše země má. Hodlá také podporovat malé a střední zemědělce a za velký úkol považuje nový strategický plán společné zemědělské politiky. Podle Nekuly se nyní musí jednat o určitých změnách.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down