09.01.2001 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový případ výskytu BSE zjištěn v Dánsku

Nový případ výskytu takzvané nemoci šílených krav (bovinní spongiformní encefalopatie, BSE) byl zjištěn v Dánsku. Potvrdilo to dnes kodaňské ministerstvo zemědělství.

Jde o třetí případ BSE registrovaný v této zemi za posledních deset let. "Dánský test byl pozitivní. Vzorek byl nyní v rámci obvyklé rutiny poslán do Británie k ověření a pro definitivní odpověď," citovala agentura Reuters mluvčího ministerstva.
Výsledek ověřovacího testu je očekáván do týdne. Uhynulá kráva, u níž byla zjištěna nákaza BSE, pocházela z farmy Fjerritslev v severním Jutsku.
Objevení nového případu nebylo podle ministerstva zemědělství neočekávané vzhledem ke zpřísněným kontrolám, které se v dané souvislosti provádějí u dánských stád od loňského února.
První případ nákazy BSE byl v Dánsku oficiálně registrován v roce 1992 u krávy dovezené ze Skotska. Loni v únoru pak byla choroba zjištěna v severním Jutsku, kde bylo následně zlikvidováno celé stádo skotu. BSE se objevila v roce 1986 ve Velké Británii a dosud byla zaznamenána ve 12 evropských zemích. Nejvíce případů, 180 653, zatím veterináři diagnostikovali v Británii, dále 596 v Irsku, 481 v Portugalsku a 365 ve Švýcarsku. Požíváním masa nakažených zvířat mohou lidé onemocnět jednou z variant smrtelné Creutzfeld-Jacobovy nemoci. V Británii je známo 81 případů úmrtí na tuto chorobu a ve Francii dva.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down