Nový projekt Plzeňského kraje Zdravá krajina má pomoci zadržet vodu v krajině, revitalizovat vodní toky, obnovit prameniště a staré polní cesty a celkově zlepšit stav krajiny a její funkce. S krajem se na tom podpisem memoranda dohodly Biskupství plzeňské a Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje (SMOPK). Uvedl to náměstek hejtmana Josef Bernard (STAN).
"Naše krajina se nenachází v dobrém stavu, byla odvodněna a ztratila mnoho biotopů. Vodu jsme svedli do koryt řek, které jsme vybetonovali, vykamenovali a narovnali. Dnes je voda v přírodě nejvzácnější komoditou," uvedl. Podle Bernarda se musí krajina změnit tak, aby se zvyšovala biodiverzita, vracely remízky, tedy místa mezi poli a polními cestami, kde člověk nechá přírodu volně působit, aby v ní mohly žít různé živočišné druhy.
Podle předsedy Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje Rudolfa Salvetra jde o řadu solitérních projektů, na nichž se podílejí jednotlivá města a obce. "Krajinu je třeba ozdravit, ale také nesmíme zapomenout, že má sloužit lidem, kteří v ní žijí," uvedl.
Kraj už dokončil Regionální strategii adaptačních opatření (ReSAO), která zmapovala celý region a říká, co je třeba zhruba do 20 let v krajině udělat pro zadržování vody. Strategie má být pro region dokumentem jako je třeba územní plán. Analyzuje největší problémy. Dalšími etapami budou projekty a stavby, které pomohou čelit jak případnému suchu, tak povodním.*