23.06.2005 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový provoz na produkci MEŔO hodlá Setuza zahájit v lednu 2007

Potravinářská firma Setuza se zřejmě stane významným tuzemským zpracovatelem zemědělské produkce pro nepotravinářské účely. V Ústí společnost vybuduje s investicí asi miliarda korun nový závod na produkci metylesteru řepkového oleje (MEŘO), kapacity rozšíří v Mydlovarech u Českých Budějovic a v Olomouci. Roční kapacita nového ústeckého provozu má být 100 tisíc tun. Informoval o tom výrobní ředitel Radovan Macek.

V srpnu začne Setuza demolovat v areálu staré budovy a začne budovat výrobnu a také parkoviště pro nákladní dopravu. Samotná stavba má být zahájena letos v listopadu 2005 a dokončena v prosinci příštího roku, řekl Macek. Zkušební provoz výrobny by se mohl rozjet v lednu 2007. V Mydlovarech a Olomouci se po úpravách ročně vyrobí 60 tisíc tun metylesteru.
Investiční záměr Setuzy schvalují místní zemědělci. Po zprovoznění nové výrobny by totiž měli zaručený odbyt řepky. Výhodou nového provozu v Ústí bude blízkost Německa, kam Setuza velkou část produkce metylesteru vyváží.
Vláda již schválila nový systém dotací na výrobu bionafty, ve které má metylester řepkového oleje podíl 31 procent, 69 procent tvoří klasická nafta. Dočasně by výrobci dostávali dotace podle aktuální ceny nafty a řepky. Od roku 2006 nebo 2007 by se měla biologická složka přidávat do veškeré nafty v podílu pěti procent a stát by z tohoto podílu vracel prodejcům spotřební daň.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down