Nový standard pro výrobu a produkty bez genetické modifikace

Spolek pro komodity a krmiva minulý týden za přítomnosti zástupců Ministerstva zemědělství představil nový Standard pro výrobu a produkty „bez genetické modifikace“. Dokument reaguje na vznikající poptávku části mlékáren v České republice, ale i v zahraničí po takto certifikovaném mléku a produktech. Uvedl to při jeho prezentaci náměstek ministra zemědělství pro řízení sekce zemědělských komodit, zahraničních vztahů a ekologického zemědělství Jiří Šír.

Náměstek upřesnil, že standard vznikl na základě loňských podnětů zemědělců v souvislosti s požadavky některých německých mlékáren, aby jim zemědělci dodávali mléko od dojnic, při jejichž výživě nebyly použity geneticky modifikované plodiny, a aby jejich dodávky byly certifikované. Následně požadavek na certifikaci „bez GMO“ avizovaly i některé české mlékárny. Podle Šíra tento požadavek se objevil v době, kdy výkupní ceny mléka byly nízké, a tendencí bylo posouvat důraz na kvalitu. Zájmem některých mlékáren bylo dostat mléko od dojnic, které nebyly krmeny geneticky modifikovaným krmivem, a tento trend přetrvává, doplnil. Předseda Spolku pro komodity a krmiva ČR Zdeněk Kubiska poznamenal, že na základě toho vznikl dokument Standard pro výrobu a produkty bez genetické modifikace. Zpracovatelé tak budou mít možnost získat tuzemskou certifikaci pro to, aby například mléko a výrobky z něj mohly nést označení bez genetické modifikace.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down