17.07.2000 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový systém dotací sníží zornění až o 10 procent

V novém systému dotací pro rok 2001, který, jak informoval týdeník Zemědělec již v čísle 27, rozeslalo počátkem července MZe k veřejné diskusi, je základní dotační podpora orné půdy podmíněna uvedením pěti až deseti procent orné půdy do klidu. Jak dnes řekl na tiskové konferenci ministr zemědělství Jan Fencl, zemědělec bude mít na výběr, zda bude na půdě pěstovat tržní produkci nepotravinářského užití nebo půdu ošetří "zeleným hnojivem". Administrace uvádění půdy do klidu přejde na Státní zemědělský intervenční fond (SZIF)

V návrhu jsou dále nově vymezeny znevýhodněné oblasti, tzv. LFA (less favourite areas), které zohledňují nadmořskou výšku, stupeň svahovitosti a nahrazují tak členění půdy podle bonity. V návaznosti na LFA bude zrušen bodový systém hodnocení a podpory mají být přímo ohodnoceny finanční částkou.
Dále má být snížena základní podpora údržby trvalých travních porostů (TTP), přičemž tato podpora se bude transformovat do vyrovnávacího příplatku za hospodaření v LFA. Návrh nepočítá s vyplácením podobného příplatku při snížení zornění u orné půdy. Pokud by zemědělec udržoval TTP pastvou hospodářských zvířat, získal by o zhruba deset procent vyšší podporu než v letošním roce na údržbu TTP. Chov skotu masných plemen je pak navíc zvýhodněn kapitálovou dotací na tele v rozlišení podle kategorie LFA. Podpora chovu ovcí má být také řešena kapitálovou platbou na ovci, ale ta by byla zaměřena pouze do LFA.
Dotační politika pro příští rok bude využívat při rozdělování zdrojů do zemědělství nově zřízený SZIF, nařízení vlády k podpoře mimoprodukčních funkcí zemědělství, Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond a přímé podpory. Na odhadovaných výdajích agrární politiky v příštím roce se přímé platby budou podílet 48 procenty. Strukturální platby budou tvořit 12 procent a nepřímé podpory 24 procent. Výdaje na regulaci trhu a na obecné služby představují podíl 14, resp. dvě procenta.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down