Nový web odstranil papírování

Obchodníci a restauratéři, kteří jsou po uvolnění prohibice zavaleni stohy papírů, už nebudou muset tisknout desítky dokumentů potvrzujících původ lihovin, tedy rodných listů. Nezávadnost svých zásob lihovin mohou od konce minulého týdne prokázat rodnými listy zveřejněnými na internetu členů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL) www.certifikacelihovin.cz, která reprezentuje 81 procent českého trhu. Dokumenty nově nemusí prodejce tisknout a uchovávat. Stačí, když je kontrole SZPI ukáže na počítači. Uvedl to prezident unie Petr Pavlík.

„Je to ulehčení práce všem obchodníkům a restauratérům, kteří se nebudou muset prohrabovat papíry potvrzujícími nezávadnost jejich skladových zásob,“ uvedl. Podle něj všichni zjednodušení přivítají s úlevou, protože papírování spojené s prokazováním původu lihovin začalo být neúnosné. „Spočítali jsme, že provozovatel velkoobchodu s lihovinami vytiskne za měsíc 1,28 milionu papírů. Za rok by takový archiv vytvořil sloupec o výšce 6,2 kilometru. Majitel většího baru musel doposud evidovat 2100 různých rodných listů na různé šarže lihovin,“ dodal.
Podle výkladu Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) mohou prodejci při kontrole původu lihovin zobrazit přímo rodné listy zveřejněné na www.certifikacelihovin.cz, kde jsou opatřeny elektronickým podpisem. Prodejce obdrží při odběru zboží od dodavatele jen část 3b rodného listu, kterou může získat také elektronicky. Zbývající dokumenty, tedy část 1 prokazující původ lihu a část 2, tedy prohlášení o lihovině, si podle šarže výrobku vyhledá na webu. Tam lze najít aktuální rodné listy s elektronickým podpisem pro všechny šarže roku 2012.
Na zjednodušení administrativy se shodla většina maloobchodních řetězců a velkoobchodů, všichni výrobci lihovin sdružení v UVDL a ředitelé SZPI a Celní správy. SZPI už vyvěsila podrobné informace na svém webu.
Kvůli otravám nebezpečným metanolem, který už má v ČR na svědomí životy 30 lidí, vláda v září zakázala prodej lihovin s obsahem alkoholu od 20 procent. Koncem měsíce ale prohibici zmírnila, když umožnila prodávat a konzumovat tvrdé lihoviny vyrobené před 1. lednem 2012 a letos vyrobený alkohol s prokázaným původem lihu, tedy opatřený takzvaným rodným listem. Likérky také začaly dostávat nové kolky. Výrobce u lihovin vyrobených letos v ČR označuje každou výrobní šarži unikátním kódem, který udává datum a v některých případech také hodinu a minutu výroby, výrobní linku nebo závod a řadu dalších specifických informací.
Členy UVDL jsou firmy Aromka Brno, Bohemia Sekt, Brown-Forman, Fruko-Schulz, Global Spirits, Granette & Starorežná Distilleries, Jan Becher Karlovarská Becherovka, Milan Metelka, Rémy Cointreau, Rudolf Jelínek, St. Nicolaus trade CZ a Stock Plzeň.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *