10.11.2006 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový zákoník práce zvýší výdaje v resortu zemědělství

Až na 180 milionů korun lze předběžně vyčíslit zvýšené výdaje v resortu zemědělství, které se mohou projevit po zavedení nového zákoníku práce. Z toho na částku do 80 milionů korun se mohou vyšplhat úhrady za pracovní pohotovost, která se má nově započítávat do pracovní doby. Padesát milionů korun mohou představovat finanční nároky na vyplacení nemocenské, přesčasy vedoucích zaměstnanců a zvláštní příplatky. Dalších padesát milionů korun si podle předpokladů vyžádá proškolení zaměstnanců, bezpečnost a ochrana zdraví při práci a nákup ochranných pomůcek pro soukromé podnikatelské subjekty. Informovala o tom mluvčí ministerstva zemědělství Táňa Králová.

Pokud zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, nabude účinnosti k 1. lednu 2007, lze v resortu zemědělství vedle zvýšených finančních nároků očekávat i problémy věcné, a to jak ve státní, tak podnikatelské sféře, dodala mluvčí ministerstva. Po velkém rozšíření pravomocí odborových organizací mohou zejména v nepřetržitých provozech zkušebních a výzkumných ústavů nastat obtíže v organizaci pracovní doby a pracovní pohotovosti zaměstnanců. Komplikace mohou být i při vydávání vnitřních předpisů u zaměstnavatele, kde působí odborová organizace. Omezení přesčasových hodin při nerovnoměrném rozvržení pracovní doby by znamenalo značné zvýšení nákladů na provoz farem, míní ministerstvo zemědělství.
Analýzu, jak by se nový zákoník práce finančně promítl v nárocích na státní rozpočet a jaké další problémy by přinesl, projednala tento týden vláda. Zákoník práce bude hlavním bodem programu mimořádného jednání tripartity, které se uskuteční v pondělí 13. listopadu, sdělila Králová.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down