Nový Zéland zakázal v supermarketech plastové sáčky na ovoce a zeleninu

Nový Zéland se stal první zemí na světě, která zákaz prodeje igelitových tašek v supermarketech rozšířila i na plastové sáčky na ovoce a zeleninu. Opatření vstoupilo v platnost v sobotu a je součástí širší vládní kampaně proti jednorázovým plastovým obalům. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Většina Novozélanďanů již od zákazu igelitových tašek v roce 2019 chodí nakupovat s vlastní taškou.

"Nový Zéland produkuje příliš mnoho odpadu, příliš mnoho plastového odpadu," uvedla náměstkyně ministra životního prostředí Rachel Brookingová. Dodala, že od zákazu z roku 2019 se podařilo nepoužít více než jednu miliardu plastových tašek a očekává se, že se díky novému opatření podaří každoročně zabránit použití 150 milionů plastových sáčků. Kritici tvrdí, že zákazníci budou místo toho ovoce a zeleninu dávat do jednorázových papírových sáčků, které v obchodech zůstanou k dispozici. "Stále se to vyplatí, ale opravdu chceme snížit množství obalů na jedno použití," řekla Brookingová. "Proto chceme, aby si lidé nosili vlastní tašky, a supermarkety prodávají tašky na opakované použití," dodala. Řetězec supermarketů Countdown, který provozuje více než 185 obchodů po celé zemi, začal prodávat opakovaně použitelné síťové tašky. Doufá, že to přiměje zákazníky používat opakovaně použitelné sáčky na ovoce a zeleninu. "Víme, že změna je těžká a (bude) jim to chvíli trvat," řekla Catherine Langabeerová, vedoucí oddělení udržitelnosti řetězce Countdown. "Objevují se u nás nevrlí zákazníci," dodal. Novozélandská vláda dosáhla pokroku i v dalších iniciativách zaměřených na boj proti změně klimatu. Zemědělský průmysl v zemi produkuje přibližně polovinu emisí. V říjnu vláda navrhla zdanění skleníkových plynů produkovaných hospodářskými zvířaty, jako jsou ovce a skot. Zemědělci budou podle tohoto unikátního systému nejpozději od roku 2025 potřebovat emisní povolenky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down