Novým rektorem Mendelovy univerzity je Jan Mareš

Akademický senát zvolil novým rektorem Mendelovy univerzity v Brně dosavadního děkana Agronomické fakulty Jana Mareše (60). O funkci v pořadí 34. rektora se ucházeli tři kandidáti. Kromě Mareše ještě prorektorka pro internacionalizaci a vnější vztahy Martina Lichovníková a prorektor pro strategii, rozvoj a účelovou činnost Martin Klimánek. Mareš vyhrál v prvním kole, kdy dostal 19 hlasů od 31 přítomných senátorů. Informuje o tom tisková zpráva univerzity.

Podle Mareše je Mendelova univerzita v Brně školou se zvyšujícím se vědeckým výkonem, je úspěšná v získávání projektů a má respekt mezi odbornou veřejností, který chce nový rektor do budoucna ještě posílit. „Odborné zaměření naší univerzity reaguje hned na několik aktuálních výzev, které před námi jsou, zejména zajištění dostatku kvalitních a bezpečných potravin, od jejich produkce a zpracování až po ekonomický dopad,“ uvedl Mareš. Z dalších výzev a témat zmínil hospodaření v krajině, cirkulární hospodaření vycházející z oborů odpadového hospodářství a využívání obnovitelných zdrojů, oborů ekonomických i socioekonomických, rozvoje regionů a směřování k deglobalizaci až po krajinnou architekturu.
 „MENDELU je tak schopna v podstatě dávat odpovědi na všechny strategické otázky v rozvoji lidstva, od surovin pro stavební, nábytkářskou a energetickou výrobu z dřevní hmoty, přes lesnictví a tvorbu krajiny, od buňky po bezpečné potraviny. To vše umíme fyzicky provést i ekonomicky vyhodnotit pro optimální provozní nasazení,“ uvedl nový rektor. V nové funkci chce mj. podporovat další rozvoj laboratorní i praktické výuky, posílit zapojení studentů do výzkumné činnosti. Chce také podporovat vytváření výzkumných týmů napříč univerzitou a spolupráci s externími subjekty za využití potenciálu multidisciplinárního přístupu.
Odborností nového rektora je rybářství, tedy obor spojený s vodou v krajině a hospodařením v krajině, což jsou podle Mareše věci, které spolu úzce souvisí. "Zodpovědný přístup k naší přírodě, zemědělství a hospodaření je věc, která mne velmi zajímá, včetně provázání na rozvoj regionů a deglobalizaci," uvedl Mareš.
Jan Mareš se narodil 18. prosince 1961 ve Strakonicích. Vystudoval Střední rybářskou technickou školu ve Vodňanech a v roce 1985 absolvoval specializaci rybářství na Vysoké škole zemědělské v Brně. V roce 2014 byl jmenován profesorem v oboru Rybářství. V současné době vede Oddělení rybářství a hydrobiologie na AF MENDELU.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down