Biopaliva se v České republice měla původně plošně přidávat do benzinu a nafty od ledna příštího roku. To je ale vzhledem k nutným legislativním změnám vyloučeno. Ministerstvo zemědělství proto předpokládá, že se začnou přimíchávat napřesrok od června. Novelizovat bude třeba zákon o ochraně ovzduší. Změnit se budou muset i dvě vyhlášky, jedna ministerstva zemědělství a druhá v působnosti ministerstva financí.
Zavedení biopaliv bez dotací nedávno schválila česká vláda na návrh ministryně zemědělství Mileny Vicenové. To se nelíbí Agrární komoře ČR, podle níž bude bez podpory obtížené program nastartovat. Prezident komory Jan Veleba soudí, že bez dotací nemusí být domácí nabídka biolihu dostatečná a nakonec ho bude třeba dovážet.
K názoru komory se přiklání i Petr Jevič ze Sdružení pro výrobu bionafty. Podle něj jsme jediná země na světě, která chce zavést biopaliva bez jakýchkoli podpor. Probleamtické to může být zvášť u biolihu. Zavedení přimíchávání biopaliv od půle příštího roku je ale reálný, soudí. Dodal, že přimíchávat se zřejmě budou jen malé objemy biosložky, což nezajistí výrobcům dostatečný odbyt. Naopak ústecká Setuza nemá podle mluvčí Marie Logrové s absencí dotací problém, pokud bude povinné plošné přimíchávání.
Členské firmy České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu budou podle generálního sekretáře Miloše Podrazila investičně připraveny mísit biosložky do motorových paliv začátkem roku 2007. Neposkytnutí ekonomické podpory ale považují za diskriminační opatření ve vztahu k dovozcům z okolních zemí, kde podpora existuje.
Přestože podle odhadů zavedení biopaliv bez dotací zdraží pohonné hmoty o desetihaléře na litr, Vicenová tvrdí, že je tento způsob ekonomicky nejvýhodnější a transparentní. Varianty, které počítaly s finanční podporou, by podle ní zatížily státní rozpočet částkou 1,06 až 2,3 miliardy korun ročně. Vládou schválenou variantu preferovala i Evropská komise.