09.06.2006 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O biopalivech by měla rozhodnout nová vláda

Třebaže vláda má příští středu na programu projednávání variant podpory a zavedení biopaliv, ministr zemědělství Jan Mládek dnes podle svého mluvčího Tomáše Loskota prohlásil, že navrhne, aby se problém odsunul až na nový kabinet. Ministerstvo zemědělství předložilo tři možnosti, jak u nás zavést biopaliva, a to přímé dotace výrobcům, plošné přimíchávání bez podpor nebo podpora vrácením spotřební daně.

Nedoporučuje přitom žádnou z těchto možností.
Vratka spotřební daně by stát vyšla v příštím roce asi na 1,2 až 2,3 miliardy korun. Při tomto způsobu řešení je otázka, zda jej schválí Brusel. Přímá dotace výrobcům biopaliv by v příštím roce zatížila rozpočet částkou asi 1,06 až 2,03 miliardy korun. Ani tady není podpoora Evropské komise předem zaručena. Povinné přimíchávání biopaliv bez podpor by naopak do státního rozpočtu přineslo navíc asi půl až tři čtvrtě miliardy ročně, a to díky na vyššímu výběru DPH. Benzín s biolihem by ale zdražil o 20 až 40 haléřů na litr a nafta s příměsí metylesteru řepkového oleje o 50 až 60 haléřů na litr.
V roce 2010 by měla mít paliva z obnovitelných zdrojů téměř šestiprocentní podíl na celkové spotřebě benzinů v unii.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down