14.02.2014 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O biopotraviny byl zájem

Kolem 42 tisíc návštěvníků z 134 zemí zavítalo ve dnech 12. až 15. února na 25. ročník mezinárodní veletrh biopotravin BioFach a Vivaness, kde se představilo 2235 vystavovatelů. Partnerem letošního ročníku bylo Nizozemsko. Českou republiku ve stánku ministerstva zemědělství reprezentovalo deset společností, včetně Svazu ekologických zemědělců Pro-Bio.

Návštěvníci mohli ochutnat biopotraviny všechno druhu a ze všech koutů světa a seznámit se  s nejnovějšími produkty ekologického zemědělství a kosmetiky. Součástí veletrhu byly pak již tradičně soutěže o nejlepší biovíno a nejlepší olivový bioolej. „Ekologické zemědělství je ideální strategickou cestou k udržitelnému zemědělství a má na celém světě velký vývojový potenciál. Abychom mohli využít šancí, je třeba postoupit do fáze Organic 3.0. Je třeba zakotvit bio více v občanské společnosti, politice a ekonomice,“ tvrdí Stefan Zwoll, jednatel svazu ekologických zemědělců BŐHL s tím, že zatímco fáze takzvaná Organic 1.0 představovala položení základů ekologického zemědělství, fáze Organic 2.0 zahrnuje praktický rozvoj produkce, vývoj marketingu a legislativně zakotvených standardů až po pevné zastoupení biopotravin v nákupním spotřebitelském koši a Organic 3.0 zařazení do výrobních i obchodních postupů. Pro další rozvoj ekologického zemědělství je proto podle něj nutné prohlubovat koncepce, které podporují jeho udržitelnost, umožňují růst bez újmy na kvalitě a současně upevňují hodnověrnost ve vztahu k zákazníkům. Hlavní roli budou hrát přístup ke zdrojům, dopady ekologického zemědělství na celosvětové úrovni a transparentnost, dodal Zwoll.

Partnerem bylo Nizozemsko

Jak informovali zástupci partnerského státu – Nizozemska, biosektor v této zemi vykázal za poslední rok velmi dobrý výsledek. Nizozemci utratili za biopotraviny v roce 2011 průměrně 46 eur na osobu, což je o deset procent více než v roce 2010 a výrazně nad evropským průměrem, který je 27 eur. Většinu biopotravin nakoupí zákazníci v konvenčních a bio supermarketech. Nejoblíbenější jsou mléčné výrobky, vejce, ovoce a zelenina. Celkově obyvatelé této země utratili za biopotraviny vloni 1,1 miliardy eur, přibližně 0,9 miliardy eur pak tvořil export. Poloviny exportovaných biopotravin míří z Nizozemí do Německa, dále následují Belgie, Francie, Velká Británie a skandinávské země. 

V zemi tulipánů působí přibližně 1 500 ekologických zemědělců, kteří obhospodařují 54 tisíc hektarů půdy, více než 60 procent půdy přitom tvoří pastviny. Průměrná velikost biofarmy v Nizozemí je 42 hektarů, což je o přibližně 60 procent více než je průměrná velikost konvenční farmy. V biosektoru je zaměstnáno okolo sto tisíc lidí.

Účast České republiky je již tradiční

Ani na jubilejním 25. ročníku veletrhu BioFach nechyběla účast ministerstva zemědělství ČR a jeho společná národní expozice, kterou realizovalo již po sedmé. Své výrobky představila zhruba desítka firem.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down