22.01.2009 | 04:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O budoucnosti akvakultury

Nastartování diskuse o budoucnosti akvakultury označil za jednu z hlavních priorit českého předsednictví v oblasti rybářství ministr zemědělství Petr Gandalovič, když se ve středu setkal v Bruselu s poslanci výboru Evropského parlamentu pro rybolov. Ministr zdůraznil, že akvakultura se týká všech států Evropské unie, ať už se zabývají Česko sladkovodní nebo mořskou akvakulturou. Poslanci napříč politickým spektrem souhlasili s Gandalovičem, že akvakultura je budoucností. „Pokud máme v roce 2050 poskytnout potravu světu s devíti až deseti miliardami obyvatel, musí být akvakultura součástí modré revoluce,“ uvedl Gandalovič.

„Musíme však nejprve vyřešit řadu otázek, aby naše akvakultura byla udržitelná a konkurenceschopná,“ zdůraznil. Současná finanční a hospodářská krize ukazují, že je nezbytné, aby obchodní modely jednotlivých firem byly na takové situace více připravené. Aby byly robustnější a více odolné. „Na jedné straně čelíme problémům s nadbytečnou kapacitou, malými ziskovými maržemi a tržní silou prodejců a distribuce. Na straně druhé musíme investovat do výzkumu a vývoje. Zároveň je třeba nabízet zdravé produkty, zvyšovat informovanost spotřebitele a zlepšovat jeho ochranu. Naše produkce musí být šetrná k životnímu prostředí a spotřebitelé mají mít možnost ji jako takovou vnímat,“ zhodnotil Gandalovič nejbližší výzvy.
Tyto a další oblasti by měl podle informací Lenky Turkové z ministerstva zemědělství popsat materiál Evropské komise, ke kterému bude ministr Gandalovič řídit během českého předsednictví diskusi svých kolegů. „Očekávám, že na základě výsledků debaty přistoupí Evropská komise k rozpracování dlouhodobé strategie rozvoje akvakultury v EU,“ shrnul Gandalovič.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down