19.10.2015 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O chystané dohodě u nás lidé nevědí

O připravované dohodě o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy neslyšelo 61 procent Čechů. Asi pětina občanů informace o smlouvě nazvané Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) sice už zaznamenala, neví však, čeho se týká. Určité povědomí o smlouvě a jejím obsahu má 18 procent lidí. Vyplynulo to ze zářijového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

V porovnání s červnovým průzkumem se tak o pět procentních bodů zvýšil podíl dotázaných, kteří uvádějí, že o zmíněné  smlouvě vůbec neslyšeli. CVVM provedlo průzkum v první polovině září mezi tisícovkou lidí starších 15 let.
O TTIP diskutují zástupci Evropské komise s americkou stranou od loňského roku. Smlouva by měla odstranit zbývající překážky v obchodování mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Její zastánci tvrdí, že oběma stranám přinese zrychlení hospodářského růstu. Některé země EU ale mají proti dohodě námitky a bojuje proti ní i řada aktivistů i jiných skupin. Podle nich TTIP omezí demokratická práva Evropanů a koncerny budou mít ještě větší vliv na vznik zákonů.
Podle CVVM projevuje zájem o informace ohledně této smlouvy jen 18 procent dotázaných, zatímco 79 procent lidí se o ni nezajímá. "V porovnání s červnovým průzkumem se poměrně zřetelně zintenzivnil deklarovaný nezájem o informace týkající se smlouvy TTIP, když podíl odpovědí 'rozhodně se nezajímá' vzrostl o osm procentních bodů, primárně na úkor podílu odpovědí 'spíše se nezajímá'," uvedlo CVVM.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down