01.06.2006 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O čtvrtinu se během roku zvýšil počet ovcí na jižní Moravě

Počet ovcí se zvyšuje, ale stále je to málo. V České republice je nyní asi 84 tisíc, zatímco před rokem 1989 jich bylo asi 400 tisíc ovcí. Jihomoravským zemědělcům, kteří se na celorepublikovém celku podílejí jen 3,4 procenta, přibyla letos do března v meziročním srovnání tisícovka ovcí ke 4100 před rokem, což představuje růst zhruba o čtvrtina. Vyplývá z posledních výsledků Českého statistického úřadu.

Podle Víta Mareše ze Svazu chovatelů koz a ovcí se trend zvyšování počtu ovcí projevuje už několik let. Dodal, že to souvisí se změnou podpory od státu v roce 2000, Za první čtvrtletí přibylo i drůbeže, koz, koňů a prasat, úbytky zaznamenali jen chovatelé skotu.
Nejčetnější stavy ovcí eviduje Jihočeský kraj s podílem téměř 15 procent, uvedla Iveta Konečná z brněnské pobočky ČSÚ.
V polovině 19. století se jihomoravské chovy ovcí počítaly na miliony. Chovat ovce na neúrodných se půdách vyplatí, tvrdí farmáři, ale zároveň dodávají, že dotace byly ale dříve vyšší. Před pár lety jsme dostávali přibližně 750 korun za zvíře, nyní je stejná částka asi na pět ovcí, poukázala Ria Tichá z farmy Kojál Krásensko.
Prvenství zaujímá jižní Morava v počtu prasat, má jich asi šestnáct procent z České republiky. Například nárůst průměrných stavů prasnic v prvním čtvrtletí činil 30 procent, doplnila Konečná. Méně bylo v prvních třech měsících roku 2006 proti loňskému stavu jen skotu. Jihomoravští chovatelé měli téměř 74 tisíc kusů, v roce 2005 to bylo 75 500.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down