18.01.2002 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O další liberalizaci obchodu s EU rozhodne MZe do dvou týdnů

Předběžný souhlas se zvýšením kvót na export zpracovaných potravinářských výrobků z ČR do EU za výhodnějších podmínek dali v tento týden zástupci Evropské komise. Hodnota zboží, které by ČR do členských států EU vyvážela, by měla vzrůst z dosavadních 5,5 mil. EUR na 17,5 mil. EUR. Novináře dnes o tom informovali představitelé Potravinářské komory (PK).

Jak uvedl ředitel vnějších vztahů PK Ladislav Červenka, uzavření dohody brání zatím skutečnost, že EU na druhou stranu neakceptuje nabídku ČR, aby v takovém případě snížila cla na veškeré k nám dovážené zpracované výrobky o 10 procent. Unie prosazuje padesátiprocentní snížení dnes platných preferenčních cel u šesti skupin výrobků. V těchto šesti skupinách nejsou ale vždy tzv. citlivé komodity. Netýká se to například cel na mléčné výrobky a jogurty. Konečné stanovisko českého ministerstva zemědělství by mělo být známo zhruba za dva týdny, během nichž chce návrh unie analyzovat, a to nejen z hlediska propadu příjmu z cel do státního rozpočtu, ale zejména z pohledu dopadu na ceny potravinářských výrobků na vnitřním trhu, a tedy na domácí výrobce.
Problémem také v minulosti bylo čerpání těchto kvót tuzemskými výrobci. Zejména v oblasti potravin živočišného původu je zde však také, jak připomněl Michal Němec z Českomoravského mlékárenského svazu, omezení pouze na podniky, které mohou do unie exportovat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down