O dohodě o přepravě ukrajinského obilí se bude dál jednat, tvrdí Ankara

Zástupcům Ruska, Ukrajiny, Turecka a OSN se nepodařilo dojednat prodloužení dohody o přepravě zemědělských komodit z ukrajinských přístavů přes Černé moře. Dohodli se ale na pokračování rozhovorů, informovalo turecké ministerstvo obrany. Podle něj rozhovory zaznamenaly "pozitivní a konstruktivní vývoj", napsala agentura Reuters. Platnost nynější dohody končí za týden.

V Istanbulu jednali zástupci OSN a také náměstci ministrů obrany Ruska, Ukrajiny a Turecka. Podle Ankary budou jednání pokračovat na technické úrovni.
Moskva dlouhodobě tvrdí, že není naplňována ta část dohody, která počítá s odstraněním překážek pro vývoz ruských potravin a hnojiv. Odmítá souhlasit s prodloužením platnosti dohody, pokud nebudou uspokojeny její požadavky. Kyjev chce, aby byla platnost dohody prodloužena na delší dobu.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes podle agentury Reuters odmítl vývoj jednání o obilné dohodě komentovat. Nevyloučil však, že by ve věci mohli po telefonu jednat ruský prezident Vladimir Putin a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Dohodu umožňující vývoz milionů tun obilí z ukrajinských černomořských přístavů, kterou zprostředkovaly OSN a Turecko, Ukrajina a Rusko podepsaly loni v červenci. Ukrajina se od loňského února brání ruské agresi, součástí vojenských operací bylo původně i zablokování ukrajinských černomořských přístavů. Letos v březnu se podařilo dojednat prodloužení dohody. Ukrajina tvrdila, že bude prodloužena o 120 dnů, Rusko ale trvalo na tom, že jen o 60 dnů, tedy do 18. května.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down