08.10.2004 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O dorovnání přímé podpory škrobu na úroveň v EU rozhodne ještě vláda

Stát by měl letos u škrobu dorovnat čtvrtinové přímé platby z Evropské unie na sto procent úrovně v bývalé evropské patnáctce. Česká republika tuto možnost vyjednala v přístupových jednáních s Evropskou unií. Na národní limit výroby škrobu 33 660 tun má být letos poskytnuta doplňková podpora 111,5 milionu korun. Výplatu peněz, kterou upravuje nařízení, ještě projedná v pondělí vláda.

Domácí produkci bramborového škrobu od července regulují kvóty podle požadavků Evropské unie. Limity pro rok 2004/2005 přidělil Státní zemědělský intervenční fond na jaře. Objem 33 660 tun rozdělil mezi čtyři firmy. Přímá finanční podpora půjde pěstitelům brambor a vyplácet jí bude Státní zemědělský intervenční fond.
Jak řekl předseda Ústředního bramborářského svazu František Novák, bramborový škrob se vyváží na trh EU a pokud chtějí vývozci uspět i za hranicemi unie, musejí mít stejnou podporu jako kolegové v bývalé evropské patnáctce zemí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down