O dotace na odstřel divokých prasat požádalo Karlovarský kraj jen šest obcí

O dotace na odstřel divokých prasat, které škodí v obcích a městech, požádalo Karlovarský kraj jen šest obcí. Žádosti bude schvalovat krajská rada. Kraj letos poprvé vyčlenil 150 000 korun na příspěvky na omezení počtu černé zvěře na nehonebních pozemcích. Zájem byl ale nižší, než kraj očekával, uvedl radní Josef Hora.

Dotace vznikla po diskusích se starosty. Žádosti jsou na 32 000 korun, takže vznikne úspora, řekl Hora. Kraj ještě chystá schůzku s hospodáři honiteb, protože podle Hory možná někde dotaci nepochopili a někde neumožnili, aby byl vybrán myslivec, který by mohl střílet i mimo honební pozemky.

Cílem dotace, která počítá s 1000 korunami za každé zastřelené divoké prase na nehonebním pozemku v katastru obce, bylo omezit časté nájezdy přemnožených divokých prasat do obcí a měst. Zkušenost s nimi mají například v Lokti, v Sokolově, Královském Poříčí nebo Karlových Varech.

Podle starosty Sokolova Jana Picky divoká prasata chodí do města například na Šenvertu nebo do zahrádkářské kolonie na Bohemii. Docela velké škody jsou i v městských parcích, v Husových sedech a Zámeckém parku. Už ale delší dobu nebyly stížnosti, že by lidé potkávali prasata v parcích i ve dne, poznamenal.

Sokolov, který je obklopen doly a rekultivovanými pozemky, už jednal se Sokolovskou uhelnou a hospodářem honiteb na pozemcích těžařské firmy. Podle Picky město požádalo, aby myslivci snížili stav černé zvěře přímo v honitbě.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down