O dvě třetiny zvýší Lesy ČR investice do vodohospodářských staveb

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) letos zvýší investice do vodohospodářských staveb o dvě třetiny na 200 milionů korun z loňských 120 milionů korun. Informovala o tom mluvčí LČR Eva Jouklová. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v republice a spravují také přes 38 000 kilometrů drobných vodních toků, říček, potoků, rybníků a malých vodních nádrží.

Zvýšené investice do vodních toků by měly pomoci zadržovat vodu v krajině. Podle výrobně technického ředitele Lesů ČR Václava Lidického budují Lesy ČR malé vodní nádrže, rekonstruují rybníky a upravují koryta drobných vodních toků. Předchází tak suchu a zároveň jejich opatření pomohou při povodních. Na investice podnik použije vlastní zdroje i peníze z dotací.

Letošní plán investic zahrnuje 190 staveb, loni bylo dokončeno 82 staveb. Například na dvoukilometrovém úseku Ondřejovického potoka ve Zlatých horách v okrese Jeseník bude letos stabilizován sklon dna pomocí výškových stupňů a přehrážek. Předpokládaná cena díla je 26 milionů korun. Dalším projektem je odbahnění a úprava přelivné hrany na vodní nádrži Sedlinka v Opavě za téměř 12 milionů korun. Téměř devět milionů korun by měla stát úprava 1,5 kilometru drobného vodního toku v Lomné v Trojanovicích na Novojičínsku. Projekt protipovodňové suché nádrže na toku Zlatý Pásek v Němčicích v okrese Svitavy by měl stát 29 milionů korun.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *