O klimatu a energii už zítra v Bruselu

Rada ministrů životního prostředí členských států Evropské unie bude 4. prosince v Bruselu jednat mimo jiné i o klimaticko-energetickém balíčku, a to naposled před prosincovým summitem Evropské rady, na níž chce francouzské předsednictví dosáhnout konečné dohody členských zemí o této zásadní sadě legislativních návrhů k ochraně klimatu. Českou delegaci povede místopředseda vlády a ministr životního prostředí Martin Bursík, informoval mluvčí tohoto úřadu Jaku Kašpar.

„Česká republika jednoznačně podporuje snahu současného předsednictví, aby byl na úrovni Rady EU celý balíček ještě v letošním roce schválen,“ říká Martin Bursík. Klimaticko-energetický balíček obsahuje čtveřici legislativních norem, které přispějí ke snižování emisí skleníkových plynů, rozvoji obnovitelných zdrojů energie a zvýšení energetických úspor a zefektivnění evropského systému obchodování s emisními povolenkami. „Balíček je zásadním krokem k energeticky efektivní a nízkouhlíkové evropské ekonomice, která bude dlouhodobě konkurenceschopná na světových trzích,“ dodává vicepremiér Bursík. Ministři budou moci v diskusi rovněž vzít v úvahu debatu, která se povede ve čtvrtek dopoledne na plénu Evropského parlamentu.
Francouzské předsednictví seznámí ministry životního prostředí evropské sedmadvacítky také se stavem jednání o návrhu nařízení o měrných emisních limitech CO2 z osobních a lehkých užitkových vozidel.
Ministři budou podle Kašpara jednat rovněž o problematice odlesňování a degradace lesů, což souvisí s ochranou klimatu a také ochranou biodiverzity. Rada se bude zabývat i problematikou znečištění rtutí ve světě, což bude jedním z klíčových bodů jednání únorového zasedání Řídící rady Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) v Nairobi, kde bude EU zastupovat již Česká republika.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *