29.09.2004 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O konečném počtu emisních povolenek opět nepadlo rozhodnutí

O počtu obchodovatelných emisních povolenek na léta 2005 až 2007 se dnes vláda opět nedohodla s ministerstvy životního prostředí a průmyslu a obchodu. Návrh byl odložen až do doby, než se dokončí materiál vznikající pod gescí vicepremiéra Martina Jahna. Ten by měl odpovědět na otázku, nakolik jsou oprávněné požadavky ministerstva průmyslu na vydání 117 milionů povolenek. Naproti tomu ministerstvo životního prostředí navrhuje, aby 450 českých podniků dostalo v příštích třech letech po 100 milionech emisních povolenek ročně, což by mělo pokrýt současnou produkci emisí i předpokládané tempo růstu. Elektronické povolenky po jedné tuně emisí mají dostat všechny velké podniky znečišťující ovzduší. Když v daném roce vypustí méně emisí, než činí počet jejich povolenek, mohly by zbylé prodat ostatním.

Ministerstvo životního prostředí, které má nižší nároky na počet vydaných emisních povolenek tvrdí, že požadavek ministerstva průmyslu a obchodu neodpovídá směrnicím EU a Brusel proto takový návrh České republice vrátí. Evropská komise má za úkol dohlížet na to, aby jednotlivé státy nerozdaly při zahájení obchodu svým podnikům povolenek víc, než kolik potřebují k zajištění svých potřeb. Vyšší počet povolenek by mohla hodnotit jako nedovolenou dotaci, zdůvodňuje svůj názor ministerstvo životního prostředí.
Národní alokační plány měly země EU odevzdat Bruselu už na jaře. Na jejich posouzení má mít Evropská komise dva měsíce. Pokud český návrh vrátí k přepracování, hrozí, že Česko nebude k 1. lednu připraveno na otevření evropského trhu s povolenkami.
Elektronické povolenky mají velcí znečišťovatelé ovzduší ve všech pětadvaceti zemích Evropské unie dostat počátkem příštího roku. Během roku by podniky mohly s povolenkami obchodovat, na jeho konci ale musí odevzdat počet odpovídající množství emisí, které vypustily do ovzduší. Počet povolenek určuje v každé zemi EU plán obnovovaný po třech letech. S počtem povolenek, na němž se nyní úřady domluví, budou tedy firmy hospodařit do roku 2007.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down