O krouhané zelí je velký zájem

Už v půl sedmé ráno začala přijíždět první auta do Svádova v Ústí nad Labem, kde dnes začal prodej krouhaného zelí. Lidé přišli o hodinu a půl dřív, než prodej začal. Půl hodiny po začátku prodejní doby se tvořily dlouhé kolony v ulicích Vítězná a Děčínská. Teď má podle policie kolona délku 1,7 kilometru a hrozí podle ní dopravní kolaps. Majitel Zahrady Svádov Stanislav Štrympl řekl, že jsou letos dopravní komplikace větší, protože se silnice opravuje.

"My krouháme od 8 hodin a v podstatě jsme tu od půl sedmé a od té doby už obsluhujeme zákazníky," řekl Štrympl s tím, že jinak by byla fronta mnohem delší. Dopravu na místě nikdo neřídí, lidé se od centra Ústí nad Labem i ze směru od Děčína staví do kolon a postupně přejíždějí až k výdejnímu místu, které se nachází mezi poli v ulici Zelinářská.
Letošní úroda je podle majitele zemědělského podniku dobrá, zelí bude několik tun. Urodily se všechny čtyři odrůdy, které jsou vhodné pro nakládání. Rozdílné jsou pouze v době, kdy se sklízí. "Sklidili jsme zatím tu první a potom se budou postupně sklízet ty další," uvedl Štrympl. Zelí zemědělec pěstuje na 1,5 hektaru. V létě prodává i jahody, které jsou mezi lidmi rovněž oblíbené. V nabídce má ještě cibuli, brambory a krmnou řepu.
Ceny jsou podle majitele stejné jako loni. Kilo krouhaného zelí zákazníka vyjde na 12 korun, celá hlávka na deset korun. Před krouháním pracovníci nejprve z hlávek odstraní uvadlé listy a odkrojí košťál, poté ho dají do krouhače a napytlují.
Do Svádova se vypravil i zákazník z Dolního Žlebu v Děčíně, který nakoupil zelí pro celou obec. Přijel i pro brambory, cibuli a šalotku. "Vzali jsme hlavně hodně zelí, dneska bude celá vesnice nakládat," řekl.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down