26.09.2014 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O možnostech spolupráce s Ukrajinou

Ministr zemědělství Marian Jurečka navštíví v pondělí Ukrajinu. Bude zde jednat mimo jiné se svým ukrajinským protějškem Ihorem Švajkou a prezidentem Agrární konfederace Ukrajiny Leonidem Kozačenkem o možnostech obchodní spolupráce mezi českými a ukrajinskými firmami. Uvedl to Jurečkův mluvčí Hynek Jordán.

Jurečka chce podle mluvčího při jednáních prověřit příležitosti na ukrajinském trhu pro tuzemské zemědělce a potravináře i dodavatele výrobních technologií. Setká se také se zástupcem ukrajinské pobočky humanitární organizace Adra a budou jednat o možnostech humanitární pomoci obětem konfliktu na Ukrajině.
České firmy by podle mluvčího mohly na ukrajinském trhu částečně nahradit některé ruské dovozce poté, co obchody mezi Ruskem a Ukrajinou kvůli napjaté politické situaci mezi oběma státy významně ochably. Ukrajina se může pro české vývozce zároveň stát jedním z odbytišť, která mají nahradit v důsledku embarga na dovozy za západu ztracený ruský trh.
Agrární zahraniční obchod mezi Ukrajinou a Českou republikou má podle MZe dlouhodobě rostoucí trend. Jeho obrat dosáhl loni více než 1,5 miliardy korun, meziročně zhruba o 100 milionů Kč více. Z ČR se na Ukrajinu vozí zejména drůbež, hovězí dobytek, pivo, likéry nebo potravinové přípravky. Z Ukrajiny se nejčastěji dováží slunečnicový, řepkový a sójový olej, borůvky, droždí a med.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down