15.02.2001 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O novele transformačního zákona se bude jednat v březnu

Návrh novely tzv. transformačního zákona, která měla řešit vypořádání transformačních podílů v zemědělských družstvech a zároveň shrnout vše pozitivní z dosavadních poslaneckých návrhů, projedná Zemědělský výbor poslanecké sněmovny až v březnu. Hlavním důvodem odkladu je otázka financování této novely. Pro Agroweb to řekl předseda zemědělského výboru Jaroslav Palas

Za základ zmíněné novely vezme výbor návrh pravicových poslanců Vlastimila Tlustého a Pavla Peška, s tím že bude doplněn pozměňovacími návrhy, které by do něj měly vnést to pozitivní z ostatních návrhů. Především je třeba podle Palase do novely zapracovat možnost věcného plnění.
Základní návrh předpokládá mj., že by stát nejprve prostřednictvím Pozemkového fondu ČR (PF) uspokojil nároky oprávněných osob a potom by tyto prostředky získal od družstev.
Problémem je ale schopnost PF takovou operaci vůbec ufinancovat. Podle střednědobého výhledu je totiž pravděpodobné, že se fond v roce 2003 se dostane do červených čísel. Ze zákona vyplývá, že když PF nemá peníze, poskytne je FNM a když je nemá ani on poskytne prostředky stát. podle Palase je tedy třeba položit si otázku, zda by nebylo jednodušší vypořádání transformačních podílu řešit v novele přímo přes státní dluhopisy. To bude také předmětem jednání předkladatelů se zástupci PF a MZe a proto byla tato novela přeložena z února na březen.
Podle pozměňovacího návrhu, který předloží poslanec Palas, by se měly vyplácet podíly tak, že by 20 procent bylo splatných do dvou let, 30 procent do pěti let a zbývající polovina do deseti let. Zemědělský podnik, za který by takto stát vypořádal transformační podíly, by následně státu musel dluh zaplatit za stejnou dobu násobenou koeficienten 1,5. To tznamená že částky, které byly splatné vůči restituentům do dvou let by družstvo státu mohlo uhradit až za tři roku apod. Palas považuje zmínění řešení za kompromis, který naplní požadavky oprávněných osob, ale zároveň nebude likvidační pro zemědělské podniky.
Kromě návrhu novely transformačního zákona poslanců Tlustého a Peška, který má umožnit vypořádání majetkových nároků v zemědělských družstvech prostřednictvím PF byly podány vloni ještě dva další. Za levici návrh novely tohoto zákona vypracoval poslanec Ladislav Skopal. Jeho návrh naopak počítá v případě oprávněných osob, které se staly účastníky transformovaného družstva, s vypořádáním jejich majetkového podílu podle stanov družstva nebo jeho nástupce. Vypořádání majetkového podílu přitom navrhuje převodem vlastnictví věcí, práv a jiných majetkových hodnot z majetku družstva. Třetí návrh novely z pera stínového ministra ODS poslance Miloslava Kučery nutí k vypořádání povinné osoby mechanismem krácení zemědělských podpor a dotací.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down