25.08.2000 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O penězích i při zahájení Země živitelky

Letošní již 28. ročník mezinárodního agrosalónu Země živitelka zahájil včera ministr zemědělství Jan Fencl nepříjemnou zprávou. Pro příští rok počítá návrh státního rozpočtu v kapitole zemědělství s celkovou částkou 13 miliard korun, což je o 5,7 miliardy méně než letos.

Podle ministra Fencla to znamená, že nebude možné naplnit agrární koncepci vlády. „Buď bychom zemědělcům nevyplatili ani korunu za mimoprodukční funkce a úplně zrušili přímé dotace. Nebo se nabízí možnost, že zrušíme ministerstvo zemědělství včetně všech jeho příspěvkových a rozpočtových organizací a dále nevyplatíme žádné přímé dotace zemědělcům a zrušíme veškeré příspěvky a dotace do lesního a vodního hospodářství,“ řekl ministr s tím, že ovšem nepočítá s naplněním těchto katastrofických scénářů a doufá, že vláda dojde k přijatelnému kompromisu. Podle jeho slov budou naši zemědělci v okamžiku vstupu ČR do EU dostatečně konkurenceschopní, ovšem pouze v případě, že budou mít stejné podmínky a stejné zacházení jako mají zemědělci v zemích Unie.
Ministr současně připomněl, že se podařilo zavést účinnější ochranu našeho agrárního trhu u citlivých komodit a již druhý měsíc běží takzvaná dvounulová varianta vzájemného obchodu s Evropskou unií. „Došlo sice k jejímu zdržení kvůli pozdní ratifikaci této dohody v EU, ale clo, vybrané za toto období, bude všem podnikatelům a obchodníkům ze strany EU vráceno,“ prohlásil ministr.
Slavnostního zahájení Země živitelky se na budějovickém výstavišti účastnil také premiér Miloš Zeman, který ve svém vystoupení mimo jiné řekl, že stát je povinen krýt náklady zemědělců na ekologickou funkci zemědělství.
Letošního 28. ročníku mezinárodního agrosalónu Země živitelka se podle ředitelky budějovického výstaviště Marcely Payerové účastní 720 vystavovatelů a 300 obchodníků, kteří obsadili celkem 26 tisíc metrů čtverečních výstavní plochy. Tradičně udělované značky Czech made za potravinářské výrobky letos získala akciová společnost Setuza za pomazánkový margarín Diana a Xaverov Holding Drůbež Libuš za tři chlazené výrobky z kuřat.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down